gebouw willen neerzetten. Qua ontwerp is deze geschakelde bouw inmiddels een prototype geworden voor een nieuw type eengezinsw oningen. Historie van de bank In 1904, dus exact honderd jaar terug, startte de coö peratieve boerenleenbank haar activiteiten in 't Veld, ongeveer op de plek waar nu het oude gemeentehuis staat, thans als woonhuis te koop. De aanbouw aan het oude gemeentehuis is in gebruik van administrat iekantoor Tomson. Kees Jong had daar op de hoek Rijdersstraat/ Provincialeweg een café laten bouwen en in een kleine ruimte achter het café werden de bankzaken afge handeld. De activiteiten namen toe en zijn zoon Fran- ciscus Corneliszoon nam de banktaken in 1926 over. De bank groeide uit zijn jasje en F.C. besloot tot nieuwbouw aan de Rijders straat nr. 9 in 1938. Hij woonde toen zelf op Rijdersstraat nr. 11, de latere bakkerij van Arie Ruiter. In dat pand, gebouwd in 1913 had hij een zaad- handel gehuisvest. Het aantal cliënten bij de bank nam toen en er moest een ruimere huisvesting voor de bank worden gezocht aan de Rijdersstraat nr. 9. Zijn zaadhandel aan de Rijders straat nr. 11 bouwde Frans Jong Sr. af en hij ging zich meer met bankzaken en onroerend goed bezig- houden. Tot 1949 bleef hij kassier van de bank en droeg de leiding in 1949 over aan zijn zonen Dirk en Frans Jr.. Vader Frans Sr. had tegen beide zonen die stevig verkering hadden, gezegd: „Zet jullie trouwplannen maar door, de huisves ting regelen we wel." Hij maakte ruimte voor zijn beide ambitieuze zonen en liet zelf een nieuw woonhuis bouwen aan de Rijders straat nr. 67, het pand waarin nu René Overtoom woont. Met enige aanpassingen werd in 1949 het pand aan de Rijdersstraat nr. 9 tevens geschikt gemaakt voor twee gezinnen, terwijl ook het kantoor van de bank en de vergaderzaal nog in het pand gevestigd waren. In 1954 emigreerde Dirk met zijn vrouw Aafje Veldman en hun kinderen naar Canada en kwam de leiding van de bank in de handen van Franciscus Theodorus (F.Th.). De woning, waarin tijdelijk Dirk met zijn gezin had gewoond, werd bij de bedrijfsruimte getrokken om zo het steeds groeiend aantal personeelsleden onder dak te bieden. Deze verbouwing stond onder leiding van architect C. Rus uit Heiloo. Maar ook deze grotere behuizing kon de 1910 Café van Kees Jong. Eerste deur links was de ingang. Bakkerij Arie Ruiter, voorheen zaadhandel F.C. Jong, Rijdersstraat 11.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2004 | | pagina 13