Een opmerkelijk gebouw, Rijdersstraat 9 Q Het is dan wel niet het oudste gebouw in 't Veld aan de Rijdersstraat, het valt wel op door zijn markante vormgeving. Je zou het kunnen omschrijven als twee symmetrische woningen aan de buitenzijden voorzien van scherpe puntdaken, verbonden door een tussenbouw. Aanvankelijk was het pand niet bedoeld voor meer voudige woningbouw, maar als huisvesting van de plaatselijke boerenleenbank, kadastraal bekend onder de nummers F 943 en F 944, eerder onder nr. F 577. In de stukken van openbare werken van de gemeente Oude Niedorp d.d. 12 mei 1938 staat vermeld op de vergunning, dat het gaat om een woonhuis met kan toren en vergaderzaal op de Rijdersweg 339 te 't Veld, sectie A 977, kadastraal nummer sectie A, nr. 897. Uit de thans nog voorhanden stukken valt op te maken dat de hoogte van de gevels 9 meter bedroeg en dat een dam in de sloot moest worden gelegd met daarop een inrijpoort om het pand vanaf de Rijdersweg te ontsluiten. Even opmerkelijk is dat er correspondentie voorhanden is tussen de luchtbeschermingsdienst van de gemeente Oude Niedorp en het ministerie van binnenlandse zaken over het inpassen in het gebouw van een schuilkelder. Het ministerie eiste dat niet. Deze correspondentie valt alleen te begrijpen in het kader van de toenmalige politieke situatie. Nazi-Duitsland was op weg ons land te bezetten. Architectuur Het gebouw, bestaande uit woonhuis en kantoorruimten, was een ontwerp van architectenbureau Mabeg en Van Hasselt uit Utrecht. De aannemers, de firma Beers uit Heerhugowaard-Noord en de firma Langedijk uit Noord- Scharwoude, bouwden het pand in opdracht van F.C. Jong. De aanneemsom bedroeg f9.000.-, inclusief f 1000.- voor de centrale verwarming. Op de bijlage van de bouwvergunning van de gemeente Oude Niedorp staat vermeld dat de begrote bouwsom is geraamd op f7.000.-. Qua architectuur is sprake van beïnvloeding door de Amsterdamse School en valt een vergelijking met de grote gereformeerde kerk te Andijk van architect E. Reitsma (1930) te rechtvaardigen. Dit kerkgebouw kent in de daken spitse vormen net als de spitse daken van het voormalige bankgebouw te 't Veld. Een dergelijke dakconstructie zou men heden ten dage onpraktisch vin den, omdat er toch teveel loze ruimten in de dakpunten ontstaan. Het architectenbureau heeft voor die tijd niet alleen een functioneel maar ook een fraai Coöperatieve Raiffeisenbank Zijdewind 1950

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2004 | | pagina 12