6 Een oud beroep Piet Hoebe was in 1887 in Egmond aan Zee geboren. Hij had al op jeugdige leeftijd het vak bij Joost Leijen, een zeer bedreven en goede smid, geleerd. In de familie Hoebe kwamen meerder smeden voor en ook waren ze allen in deze buurt geboren, maar ze waren geen familie van Nicoiaas Hoebe die hier eerder deze smederij had gerund. Piet was als jonge kerel al een potige vent en een knappe verschijning. Menig jong meisje heeft wel eens naar hem gekeken, want hij was ook nog een heel vriendelijke en goedlachse knaap. Al snel kreeg hij kennis en verkering met een meisje dat in het dorp Bakkum woonde. Hoe en waar deze verkering tot stand kwam, vermeldt de geschiedenis niet, maar wel dat deze schoonheid de naam Trijntje bij haar geboorte had gekregen en dat haar achternaam Meijne was. Als Piet op zaterdagavond voor een spiegel in het keukentje zijn haar stond te kammen en men vroeg aan hem waar de reis naartoe ging, dan kreeg je als antwoord: ,,'t spoorTrijntje bekijken". Zulke humor was Piet eigen en hij deed dit met een vette lach op zijn guitig ge zicht. Joost Leijen, zijn leermeester, was een vooruitstrevend vakman. Toen in Nederland de eerste fietsen op de markt kwamen, was hij een van de eerste handelaren in de wijde omtrek die hiervan profiteerde. Ook voor reparaties kon men bij hem terecht. Al snel had Piet het fietsen geleerd en kon dus voor zijn baas zo'n vervoermiddel demonstreren. Hij gaf ook de eerste lessen, die bij aanschaf van een fiets gratis waren. Het was bekend dat er in Alkmaar fietsrijlessen werden gegeven, ook voor dames. In de beginjaren was het remblokje, dat boven het voorwiel zat, het meest verkochte artikel, omdat het snel sleet. Ook het opstaphulpje dat bij het achterwiel als een verlengstuk van de as was gemonteerd, was regelmatig stuk. U moet niet vergeten dat in die tijd de meeste mensen Mevr. Hoebe heeft er plezier in om al die mensen voor het raam te zien kijken naar de oude spulletjes van Betsie Groen en de maquettes van Frans van der Eng.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2004 | | pagina 8