was er in veel plaatsen veel armoe en honger. Speciaal in de steden. Er was geen brandstof, weinig of geen elektriciteit en ook was water zeer schaars. Duizenden kwamen naar de dorpen om wat eten te verzamelen. Ze liepen met karretjes, kinderwagens en fietsen met banden die gemaakt waren van oude autobanden. Vader was zijn pootaardappelen voor het volgende jaar vlug kwijt. Ook de witte en bruine bonen waren zo uitverkocht. Heel veel mensen overleefden die winter niet. Gedurende die tijd had vader de schuur ingericht als klaslokaal voor de naaischool die de zusters Ursulinen beheerden in het dorp. Hun school was gevorderd om als ziekenhuis te dienen. Na de oorlog was de schuur nog gebruikt voor de 25-jarige bruiloft van onze ouders. Ik heb toen heel wat tekeningen gemaakt die de wanden van de schuur opfleurden. De oorlogstijd was voor iedereen moeilijk. Niemand mocht een gewone radio bezitten, wel een distributieradio die via de kabel alleen maar propaganda uitzond. Sommigen hadden in het geheim een radio en die moest men verber gen als er een razzia was. Er werd geluisterd naar radio Oranje, uitgezonden vanuit Engeland. Er stond de doodstraf op als ze de radio vonden. Er waren ook veel onderduikers in de polders. Af en toe kwam er een Duitse patrouille langs maar die konden ze vanwege het vlakke land al van veraf zien aankomen. Ze hadden dan genoeg tijd om zich te verschuilen. In september 1944 staakte al het spoorwegpersoneel. Er konden toen geen producten meer worden geveild. Het inkomen voor de bouwers viel weg. In die tijd begon de ruilhandel met de mensen uit de steden die niets te eten hadden. Er was niets meer te koop; de winkels waren leeg. Willem Bierman zorgde toen voor veel mensen. Vader was lid van de vrijwillige brandweer, lid van de militaire reserve en lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Cees met een cilinder tractor in 1952 m Ons huis werd ook gebruikt voor het opbergen van geweren en ammunitie ten behoeve van de militaire reserve. Ook herinner ik nog de keren dat ik groente bij de zusters en de pastorie moest afleveren. In 1947 trouwde Wim met Dieuw Way uit Schagen. Ze gingen in Anna Paulowna wonen waar Wim een baan in de tulpen had. Jammer genoeg overleed hij op een leeftijd van 52 jaar aan een hersenbloeding. Zus Nel trouwde in 1948 met Henk Spaans uit Waarland. Kort nadat ze zoon Piet kreeg, werd ze ziek. Ze overleed in 1951 aan leukemie. Moeders gezondheid werd ook L minder. Ze kon moeilijk lopen en had veel pijn. Op een avond in 1954 liep ze verkeerd, viel in het water en verdronk. Ze had een zacht karakter en was erg bezorgd voor haar gezin. Ik ging in datzelfde jaar naar Canada emigreren. Trees Scholtes was na de oorlog naar 't Veld gekomen om op te sterken en woonde enkele maanden bij ons. In 1957 is ze ook naar Canada gegaan en we trouwden het volgende jaar in Ottawa. Clezien heeft op de huishoudschool in Haarlem gezeten en heeft daar ook in de huishouding gewerkt. Toen moeder ziek werd, heeft zij thuis gewerkt. Ze kreeg kennis aan postbode Cor de Graaff uit Beverwijk. Zij trouwden in 1960 en gingen in Beverwijk wonen. In 1958 trouwde Simon met Gerda Valkering uit Obdam. Ze kochten een huis met druivenkas aan de Rijdersstraat. Later hebben ze daar een nieuw huis laten bouwen. Pa en Herman waren nu alleen in het huis. Een huishoudster zorgde voor hen. Toen leerde Herman Dina Smit kennen. Zij kwam van Texel. Toen ze in 1964 trouwden, ging vader naar het nieuwe bejaardenhuis Maria Mater in het dorp. Vader had moeilijkheden met zijn ingewanden en werd daaraan geopereerd. Jaren later moest hij nog meer operaties ondergaan en stierf in het ziekenhuis in Alkmaar. Hij was 85 jaar geworden. Vader Willem heeft een zwaar leven gehad. Hij was een strenge vader met een diep geloof en een hoge moraal. De familie heeft tot aan zijn overlijden goed voor hem gezorgd. Hij had het samen met de andere ouderen naar zijn zin in het tehuis. (Met dank aan Cees Bierman uit Ottawa, die dit verhaal in 2002 heeft opgeschreven.)

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2004 | | pagina 7