w. gewassen. Omdat er veel sloten waren, was het moeilijk om deze machine te gebruiken. Het werd bestuurd door er achter te lopen en zo de bochten te maken. Veel later maakte een tractor het werk van ploegen en cultiveren veel lichter. Vader experimenteerde met proefbedden met tulpen soorten die op kleine stukjes grond werden gepoot. Ik kan me nog herinneren de prachtige bloemen in allerlei kleuren, waarbij sommige bijna 10 cm. groot werden. Ook werd koolzaad van rodekoolplanten geteeld. Deze waren in de winter bewaard gebleven. Hij sneed er een kruis in en dan werden de stronken in de aarde gezet. De koolplanten begonnen te bloeien en zorgden voor veel nieuw zaad. Naast de bouwerij was vader ook actief in het dorps leven. Hij mocht graag lezen ondanks het feit dat hij maar één goed oog had. Hij was ook medeoprichter van de bibliotheek in 't Veld. In de winter, nadat vader had gecontroleerd of het ijs sterk genoeg was, gingen we schaatsen op de Molensloot. Ook was er een schaatsbaan gemaakt op de ringvaart aan De Weel waar iedereen naar toe ging. Soms kregen de kinderen ijsvrij om daar van de winterpret te genieten. Ik liep er een hersenschudding op toen iemand tegen mijn hoofd botste, terwijl ik leerde schaatsen. Ik moest toen 6 weken rusten. Dat was niet makkelijk voor mij. De groentes die in die tijd geteeld werden, waren rode- en wittekool, pootaardappelen, slabonen, bieten, andijvie en witlof. Ook werden witte en bruine bonen verbouwd en die werden gedroogd in de schuur bewaard. Om gezonde aardappelen te telen, werden er gedurende de groeitijd verschillende inspecties uitgevoerd. Aardappelen zonder ziektes kregen de beste prijs. In de winter werd de kool in de schuur bewaard en gecontroleerd op rot. Vader moest tot het voorjaar alle kolen regelmatig omstapelen en schoonhouden. Als er in die tijd weinig groentes op de markt kwamen, dan had je kans op een hoge prijs. Ik zie vader nog de bonen op de keukentafel sorteren. Het was een langdurig karwei om honderden kilo's schoon te maken. Een stuk land was gelegen in de Tjaddinxrijtpolder, die vroeger een klein meertje was geweest. Het was in 1632 drooggelegd. Vader werd gedurende de oorlog voorzitter van dat polderbestuur. Een Amerikaanse molen hield het water op peil. In januari 1945 werd de molen door een storm beschadigd. Een maand later zorgde een volgende storm ervoor dat de molen buiten gebruik raakte. Omdat geld in de hongerwinter bijna waardeloos was geworden, was het moeilijk om de reparaties te betalen. Om de polder droog te houden, vond het bestuur het goed dat alle ingelanden konden betalen met graan of bonen in plaats van met geld. Mijn vader was ook actief in de politiek. Hij werd twee keer als afgevaardigde van de KVP (de Katholieke Volkspartij) in de gemeenteraad van Oude Niedorp gekozen. Ook de kerk speelde een grote rol in ons leven. Op zondag gingen we naar de mis en in de namiddag naar het lof. In mei en oktober was er elke avond lof ter ere van Maria. Daar moesten we ook naar toe. Als er op zondag een spannende wedstrijd van VZV was, dan moesten we net voor drie uur van het veld af om naar de kerk te gaan. De rest van de match konden we niet meer zien. Toen mijn broers oud genoeg waren om vader te helpen, werden ze naar de tuinbouwschool gestuurd. In de jaren zestig werd het bedrijf grotendeels overgenomen door Herman en Siem. Omdat er weinig land voor de land- en tuinbouw beschikbaar was, waren er strenge controles op wat wel en wat niet verbouwd mocht worden. Om ziektes en virussen te voorkomen, mocht het land niet elk jaar beplant worden met dezelfde gewassen. Het was frappant om te merken hoe streng de autoriteiten waren om iets anders te proberen. Toen ze van plan waren om weer tulpen te cultiveren, zeiden de instanties dat ze eerst een cursus moesten gaan volgen. Na het examen werden de bollen op regels geplant om zoveel mogelijk vierkante meters te telen. Nadat de bollen uit de grond kwamen, werd er gemeten of de juiste afmetingen waren gebruikt. Als er teveel was gepoot, dan kreeg men een bekeuring. Wat mij betreft, was dat een beetje te veel bureaucratie. Koolzaad werd in het vroege voorjaar onder plat glas gezaaid. Als de plantjes groot genoeg waren om uitgezet te worden, dan werd elk plantje met de hand gepoot. Er werd kunstmest gestrooid en elke stek op het land kreeg water uit de sloot. Dit was zwaar werk en veroorzaakte veel rugpijn. Vader had veel last van reumatiek en werd dan door de dokter naar bed gestuurd, soms wel voor weken. Aardappelen werden ook met de hand gepoot, drie rijen tegelijk. Als de aardappelen klaar waren, dan moesten ze met de hand worden gerooid en gesor teerd in drie soorten. Daarna werden ze gedesinfec teerd en gewassen voor ze naar de veiling gingen. Dit werk nam vooral in het hoogseizoen vele uren in beslag. Ik had als taak om de groente uit eigen tuin te verzamelen, zoals Herman, Willem en Simon bezig met koolplanten zetten, op de achtergrond is het woonhuis aan de Zwarteweg nog net te zien.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2004 | | pagina 5