<3 Tuinder tegen wil en dank! In het eerste deel van het verhaal over de familie Bierman heeft u kunnen lezen dat vader land had gekocht dat aan de Zwarteweg lag. Hij wilde daar in de bocht van de Molensloot bedrijf beginnen. Willem Bierman een eigen Er werd een nieuw huis gebouwd met een brug over de sloot. Vader had de keukenkastjes wat lager gemaakt zodat moeder, die maar ongeveer 1,55 m. lang was, makkelijker bij de aanrecht kon. De pijpen voor de waterleiding en de kranen waren ook al geïnstalleerd want er zou waterleiding in de Zwarteweg worden aangelegd. Dat gebeurde echter niet! Vader vertelde mij dat bij de stemming op het raadhuis over het voorstel om waterleiding in de Zwarteweg aan te leggen met één stem meer tegen werd verworpen. Moeder moest tot na de oorlog wachten op leidingwater. Tot die tijd werd het regenwater dat van het dak kwam, verzameld in een regenbak. Als die droog viel, dan moest er water gehaald worden aan het eind van de weg bij een kraan. Er was altijd een probleem met water in de polders. Soms was er genoeg, soms niet. Om het waterpeil te regelen, waren er veel sloten noodzakelijk. In de jaren zeventig is de hele Niedorperkogge verkaveld en werden dankzij drainagepijpen veel sloten en kanalen gedempt en verplaatst. Het land dat hierdoor vrij kwam, werd gebruikt voor wegen en recreatiedoeleinden. Het was een groot voordeel dat de landeigenaren hun land aan een stuk bij hun woning kregen. Daarvoor lagen de kleine akkertjes zeer verspreid en ver van huis. Vader begon met een paar percelen grond en dat werd later uitgebreid tot 7 ha. aan beide zijden van de Molensloot. Met een schuit werden de producten naar de schuur gebracht. In het nieuwe huis werd ik, Cornelis Embertus, op 30 maart 1932 geboren. Vader werkte hard in zijn nieuwe bedrijf. Veel moest er met de hand worden gedaan. Toch hielpen in het voorjaar de buren, die een paar paarden hadden, met het ploegen van het land. Later maakte een frees machine die samen met de neven Piet en Simon de Boer was gekocht, het land klaar voor de nieuwe Deel 2

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2004 | | pagina 4