Voorwoord Geachte donateurs, Voor u ligt het eerste nummer van onze vijfde jaargang. In hetzelfde nummer van de vorige jaargang besteedden wij aandacht hoe in de veertiger jaren van de negentiende eeuw moeizame pogingen werden ondernomen om te komen tot het stichten van een katholieke kerk te 't Veld. Het afgelopen jaar is het honderdvijftig jarig bestaan uitbundig gevierd en comité 2003 krijgt van onze stichting een compliment voor de wijze waarop zij dat jubileumjaar hebben ingevuld. Het startte met het boek 'Rondom de Martinus' en kreeg een vervolg met de succesvolle musical, een nostalgische dag, verlichtingsfeest en een happening rond parochianen in de kerststal. Tenslotte kwam er nog een dvd uit die een weerslag was van al deze activiteiten met daarbij toevoegingen van talloze gebeurtenissen en interviews met dorpsgenoten. Een bijzonder jaar voor onze dorpsgemeenschappen. Even een ander onderwerp. In de pers verschenen berichten dat door bezuinigingen de scholen de komende tijd verstoken zullen worden van geschiedenisonderwijs. Dat is toch wel een trieste zaak. Er wordt geredeneerd door economen dat kinderen die geschiedenisfeiten wel van het internet af kunnen halen. Mij lijkt dat een drogreden. Natuurlijk zijn bepaalde geschiedenisfeiten droge gegevens of slechts jaartallen, maar geschiedenis is meer dan enkel verhalen over oorlog en ontstaan van staten en steden. Het gaat veel meer om tijdsbeelden en het onderkennen van politieke stromingen en om beweegredenen en houdingen van machthebbers en andere hoogwaardigheidsbekleders. Bovendien heeft elk gezin tegenwoordig dan een internetaansluiting? In dit nummer zult u weer tal van wetenswaardigheden aantreffen uit onze dorpen. Ook enkele reacties van onze lezers(essen). Dat stellen wij zeer op prijs en bij deze vragen wij u te reageren op feiten en gebeurtenissen die wij uit overlevering of uit archieven hebben opgediept. Wij beloven u dat wij zorgvuldig met uw reactie om zullen gaan en waar het nieuwe feiten betreft deze ook in de volgende editie zullen publiceren. Wij wensen u enige aangename leesuurtjes met deze zomereditie. Jan J. Jong, voorzitter

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2004 | | pagina 3