Nu maar weer terug naar onze kruidenier. Om vooruit te komen, moest er hard gewerkt worden en dat ging niet altijd voor de wind. Er waren tegenslagen in het gezin. Al heel vroeg verloor men de oudste dochter van nog geen drie jaar. Het doet veel pijn om je eerste kind door ziekte te moeten afstaan. De tweede dochter Trien is in 1914 getrouwd met Henderik Kager uit Schoorl. Afra, de derde dochter, trouwde in 1922 met timmerman Johannes de Boer. Jan was een bijdehand kereltje. Vader Jaap zag daar een opvolger voor zijn winkel in. Deze jongste zoon werd niet ontzien. Hij moest al vroeg in het bedrijf meewerken: voor schooltijd de koeien melken, elke zondag bij de kerk de boodschappen- briefjes van verre klanten ophalen, de boodschappen afleveren en netjes in de boerenrijtuigen plaatsen en ook afrekenen met de klanten. Toen werd er door jong en oud zeven dagen in de week gewerkt. Jan is zo in de voetsporen van zijn vader getreden. Op jeugdige leeftijd ging hij al met de hondenkar langs de weg. In die jaren kwamen de eerste fietsen en deze vooruitgang was niet te stuiten. De transportfiets was immers voor deze mensen een uitkomst. Het vervoer ging veel vlugger en efficiënter, wat de zaak ten goede kwam en daardoor groeide. Samen met vader Jaap heeft Jan toen besloten een geheel nieuwe winkel met woning te laten bouwen. Jaap had toen al de leeftijd van achtenzestig jaar bereikt. Het werd een prachtige winkel met twee etalages achter voor die tijd enorm grote ramen. In de winkel waren twee toonbanken met granieten bladen. Deze waren mooi betegeld met gele siertegeltjes. Tussen de grote ramen bevonden zich kleine raampjes waarachter van alles was uitgestald. Deze winkel was een pronkstuk voor het dorp en de gehele omgeving. Voor moeder Caatje was het nog een lange tijd heel vreemd en onwennig om in deze mooie winkel achter de toonbank te staan. Zij voelde zich daar net een vreemde in haar eigen winkel. Toch wende zij aan het gemak van de nieuwe weegschaal waardoor het afwegen van de boodschappen veel gemakkelijker ging. Zij genoot van de verbaasde blikken van de klanten die voor het eerst in de winkel kwamen en hun bewondering niet onder stoelen of banken staken. De opening van de nieuwe winkel in 1920 was een feestelijk gebeuren maar toch kwam er in dat jaar een donkere wolk boven het gezin. In april overleed dochter Trien. Zij was getrouwd met Henderik Kager en woonde in Heerhugowaard. Jacob liet het werk in de winkel grotendeels over aan zoon Jan, aan moeder en aan Afie. Hij heeft in dat jaar de boerderij gedeeltelijk verkocht want hij voelde zich wel ouder worden maar niet vlugger. Hij wilde het kalmer aan gaan doen. De boerderij met een groot perceel grond is toen verkocht aan J. Verhaar, veehouder te Oude Niedorp. Twee jaar later is Afra in het huwelijk getreden met timmerman Jan de Boer. Deze had in Zijdewind een bedrijf waar nu Scholten is gevestigd. Omdat Jan meestal langs de weg aan het venten was, werd het voor moeder Caatje drukker. Er moest dus snel een "hulpje" voor de winkel komen. In zijn vrije tijd kon Jan zich prima vermaken. Hij had ook aanleg voor muziek want toen er een fanfarecorps werd opgericht, is hij daarvan lid geworden. Hij speelde heel verdienstelijk trompet en bugel maar ook met de kleine trom kon hij goed overweg. Thuis had hij als lievelingsinstrument een viool waar hij graag op speelde. wordt vervolgd Jaap Bijwaard was al 68 jaar toen hij samen met zoon Jan deze winkel liet bouwen. Op de achtergrond is nog net een stukje van de boerderij van Snip te zien.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2004 | | pagina 25