goede sfeer in het centrum en zij zorgde er mede voor dat alles op rolletjes liep. In de grote zaal werden allerlei activiteiten georganiseerd, zoals biljarten, kaar ten, handvaardigheid. Met de feestdagen was er altijd iets speciaals. Bij het bezoek van de Sint en Piet en werden alle bewoners op warme chocolademelk getrakteerd. Met de grote feestdagen als Kerst, Pasen en Pinksteren zijn er altijd kerkelijke vieringen met medewerking van een van de koren van de parochie, Interamvo of het kinderkoor of het gemengd koor. Met Oud en Nieuw zijn er altijd oliebollen en met Pasen een heerlijke brunch. Ook met de pinksterkermis in 't Veld en met de Zijdewinder kermis waren er tal van activiteiten en na afloop een lekker hapje met de traditionele kermispaling. Ook de Zonnebloem was regelmatig in Maria Mater te vinden en organiseerde daar bingo's, 's Zomers werden er dan ook nog vaak rolstoeltrips door het dorp georganiseerd. Er werd dan een bedrijf bekeken of een expositie en onderweg werd dan koffie gedronken of werd er op ijs getrakteerd. Zo al met al werd er veel voor de bewoners gedaan. In het bestuur, onder leiding van B.H. Broxterman, die na de heer Keesom voorzitter werd, kwamen nieuwe mensen, waaronder H. Pieterse uit Zijdewind, die jaren lang penningmeester was. Het personeelsbestand in 1990 was verdubbeld en alhoewel rond die tijd vaststond dat Maria Mater gereno veerd ging worden, resulteerde de eerste mutatie alleen in de bouw van een nieuwe keuken, aangezien de oude was afgekeurd. Omdat de kamers te klein waren en niet voorzien waren van een eigen natte cel, voldeed Maria Mater niet meer aan de eisen van de tijd. De ene na de andere nota van de provincie verscheen en het verzorgingstehuis Maria Mater diende gesloten te worden, was de mening van de provincie. Maria Mater moest plat en een eenvoudige woonvoorziening Wozoco (woonzorgcomplex) met 16 of 21 appartementen zou daarvoor in de plaats komen. Wat nu? Wat een strop? Alle mensen die in Maria Mater zo tevreden waren en er heel gelukkig leefden, waar moesten die dan heen? De bewoners werden er onrus tig van, maar de directrice en het personeel wisten hen altijd weer gerust te stellen met de mededeling dat alles in toekomst wel goed zou komen. Niemand wilde im mers weg. Als je met de bewoners een praatje maakte en vroeg hoe het hun beviel, kreeg je alleen maar lovende woorden over de leiding te horen. De directrice en de dames van de verzorging droegen zij op handen, vonden hen allemaal lief en het eten was prima ver zorgd. Die kleine kamer vonden ze geen probleem, eer der zelfs gemakkelijk als je slecht ter been bent, want je hebt overal meteen steun aan, aan je tafel en je stoelen. Zelfs mensen van buiten, ook mensen die altijd in een stad hadden gewoond, vonden het in ons dorp in Maria Mater heerlijk wonen. Dat was voor de leiding wel een steun in de rug om actie voor behoud te gaan voeren. Die mooie voorziening in ons dorp plat, dat nooit Er werden pamfletten huis aan huis uitgedeeld, die voor de ramen werden gehangen met de tekst: „Maria Mater moet blijven". Grote borden met dezelfde tekst werden aan de Provincialeweg geplaatst. Het bestuur zette zich schrap en bleef vechten, liet zich niet door die wijsneuzen op hun kop zitten en dat resul teerde in het behoud van de zorgvoorziening en Maria Mater mocht blijven. Alle bewoners konden op hun stekkie blijven, uitge zonderd een aantal aanleunwoningen, die gesloopt moesten worden om ruimte te maken voor de nieuwe accommodatie. De bewoners daarvan vonden een plekje in het grote huis en vonden later in de nieuwe behuizing een nieuwe stek. Niemand hoefde verkast te worden naar een ander centrum in een ander dorp. Dat laatste bestuur van Maria Mater, dat inmiddels is opgegaan in het bestuur van Nije Scagha bestond uit de volgende personen: Hans Pieterse, voorzitter Nico Poelsma, secretaris Gerard Wijnker, penningmeester. Leden: Piet Berkhout Jan J.Jong Mevrouw Koopman Mevrouw Gre van Baar-Groen Piet Wijnker Na gedane arbeid is het goed rusten en met een pilsie gaat dat nog beter moeten de gebroeders Koomen hebben gedacht.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2004 | | pagina 17