t k met het metselbedrijf van de gebr. De Jong uit 't Veld. De eerste steenlegging vond plaats op 1 september 1962. Bij de eerste steenlegging werd een loden koker ingemetseld met een handge schreven verklaring van het bestuurslid Thijs Hoebe met de tekst: „Deze steen is ingemetseld door de voorzitter van het bestuur de heer W.J. Keesom op 1 september 1962". Verder zat in de koker nog een oude krant. Toen in sep tember 2003 het bedrijf van Boy Lim- men het oude hoofdgebouw sloopte, vond men bij de hoofdingang de loden koker terug. Deze loden koker is zon der verder ceremonieel, weer opnieuw ingemetseld bij de nieuwe hoofdingang. Het eerste gekozen bestuur van Maria Mater bestond uit de volgende personen W.J. Keesom, voorzitter B.H. Broxterman, secretaris F.Th. Jong, penningmeester M.C. Hoebe, lid Dit was het dagelijkse bestuur. In het algemeen bestuur zaten verder nog de leden Mevrouw Wit-Jannes J. Wit Th.J. Stadegaard J.H. Schiebroek F.C. Jong Als adviseurs werden benoemd: burgemeester van Breemen van Oude Niedorp, dokter Hageman en pastoor L.A. de Brabander. Van al deze mensen is er nog steeds één actief voor Maria Mater en dat is dokter Hageman. Tot op de dag van vandaag bezoekt hij af en toe nog de alleroudsten in het nieuwe centrum om ze te voorzien van een drankje of een pilletje en hen goede moed te wensen. Dit bezoek van hun eigen dokter wordt door deze bejaarden altijd zeer gewaardeerd. Nog weer even terug naar het begin. Het bestuur had verder geen ervaring met het inrichten van dergelijke instellingen en daarom werden de zusters Ursulinen van Bergen ingeschakeld, die zich profes sioneel met de bejaardenzorg bezig hielden. Eerwaarde moeder Magdaleni hield zich daar vooral mee bezig. Tot eerste directrice van Maria Mater werd zuster Ansfrida benoemd en zuster Signata werd als verpleegster aangesteld. Er was veel contact met het moederhuis in Bergen en er werd besloten om nog een derde zuster te benoemen voor Maria Mater en dat was een ziekenzuster: zuster Dorien. In samenspraak met het moederhuis in Bergen benoemde het bestuur nog vijf meisjes uit 't Veld en omgeving voor de keuken en het verdere werk. Onze huidige directrice mevrouw Ans Klaver-ldema was er één van. Zij was toen zeventien jaar. Aan het werk: gordijnen naaien voor al die 32 kamers en verdere ruimten als kantoren schoonmaken en verder voorkomende klussen. Op 11 oktober 1963 werd Maria Mater officieel geopend. De naam van het centrum was bedacht door de kapelaan die toen pastoor de Brabander assisteerde: kapelaan de Hollander. De eerste bewoners van het nieuwe centrum waren de heer en mevrouw Koomen-Verberne. De eerste bewoners van het centrum die binnentrokken, beschikten nog over een redelijke gezondheid en waren in staat om een handje mee te helpen in de keuken zoals aardappelen schillen, groenten klaarmaken en helpen met afwassen van de vaat, want afwasmachines waren er toen nog niet. Maria Mater had zelf een eigen groetentuin waarop van alles werd geteeld, zodat de warme maaltijden voor het centrum niet te duur werden. De moestuin werd onderhouden door de bewoners zelf. Kees en Arie Koomen en Arie Vrielink zorgden voor het planten en oogsten. De groenten die niet direct werden gebruikt, zoals sperziebonen, snijbonen en andijvie werden ingemaakt voor de winterperiode. De organisatie stond en veel mensen uit onze dorpen waren verzekerd van een goede verzorgde oude dag. In 1967 trouwde Ans Idema en stopte met werken, zoals in die tijd gebruikelijk was bij een huwelijk. Na zuster Ansfrida werd zuster Johanna als directrice benoemd maar na het vertrek van alle zusters werd door het bestuur besloten een lekenkracht tot directrice te benoemen. De keuze van het bestuur viel op de eerder in 1967 vertrokken kracht Ans Klaver-ldema. Zij werd gevraagd om ad interim de touwtjes in handen te nemen. Zij ontpopte zich als een goede directrice en dat het goede keuze van het bestuur was, blijkt uit het feit dat zij nog steeds leiding geeft ook aan het nieuwe centrum, nu echter onder de naam van locatiemanager. Nog steeds vervult zij die functie op een voortreffelijke manier en dat mag ook wel eens gezegd worden. Er heerste vanaf het begin van haar aanstelling een v.l.n.r.: Gré Helden, zuster Signata, Ans idema, Ada Stroet, zuster Ansfrida, Mien Willemsen en het echtpaar Koomen-Verberne op de voorgrond.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2004 | | pagina 16