Maria Mater Maria Mater in aanbouw, op de achtergrond zijn nog de jongensschool en de Martinus kerk zichtbaar. In de tijd dat er nog geen bejaardenhuizen bestonden, was het de gewoonste zaak van de wereld dat de ouders bij één van de kinderen over huis kwamen te wonen. Kwam opa of opoe alleen te staan, dan werd er door één van de kinderen voor hem of haar gezorgd. Niet in een kamertje apart, daar was in die grote gezinnen geen plek voor, maar gewoon in en tussen het gezin. Het was gewoon niet anders. Als je nu gekscherend tegen één van je kinderen zegt: „Als ik alleen kom te staan, kom ik maar bij jou", dan zeggen ze ronduit tegen je: ,,'t Spijt me hoor, maar ik moetje later echt niet hebben. Je gaat maar naar een bejaardenhuis." Dan moet er natuurlijk wel een bejaar denhuis zijn en als dat er is, dan moet er ook nog een plekje voor je zijn. Vóór 1960 waren er maar weinig van die bejaardenhuizen maar als je dan aangewezen was op zo'n tehuis, dan moest je bijvoorbeeld naar Schagen verhuizen op je oude dag. Dat was een strop voor die oudjes als ze weg moesten uit de eigen vertrouwde omgeving van hun dorp. Deze situatie kende vele dorpen en ook in ons dorp 't Veld was het niet anders. Totdat er eind vijftiger jaren plannen kwamen om in de voormalige gemeente Oude Niedorp een bejaardenhuis te bouwen. Eenvoudig was dat niet. Waar moet deze ouderenvoorziening komen te staan? Dat was een heet hangijzer. Hierover werd in de gemeenteraad van Oude Niedorp in het nieuwe ge meentehuis op de hoek Rijdersstraat/Provincialeweg dan ook uren vergaderd. De ene partij wilde het gebouw in Zijdewind neerzetten, weer een andere partij in 't Veld. Beide partijen gaven elkaar weinig toe en men dacht aan een nieuwe optie: bouw het op De Weel, vonden sommigen, dat is heel gunstig, dan zitten die oudjes mooi dicht bij de bushalte van de buslijn MU en M: Schagen-Alkmaar en Schagen-Hoorn vice versa. Gelukkig heeft men snel deze optie laten varen. Na veel vijven en zessen en was de kogel door de kerk werd uit eindelijk besloten om een stuk grond in 't Veld te kopen. De heer Rus jr. uit Heiloo werd als architect aangezocht en Arie Burgmeijer uit 't Veld werd de aannemer samen

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2004 | | pagina 15