Mariaschool, als katholieke meisjesschool gebouwd Op 24 april 1931 schrijft architectenbureau W. Robbers uit Haarlem een brief naar pastoor M. J. van der Burg dat op 1 mei a.s. de aanbesteding plaats vindt van een vierkiassige r.k. meisjesschool. Het was het katholieke schoolbestuur een doorn in het oog dat tegelijk aan jongens en meisjes onderwijs werd gegeven. Dat was aanleiding tot het stichten van een katholieke meisjesschool naast de reeds bestaande Martinusschool, die voortaan alleen aan katholieke De Mariaschool op goothoogte. Onder de bouwvakkers ook Jaap de Jong en Arie Burgmeyer. jongens onderwijs ging geven. Omdat er in de parochie van Nieuwe Niedorp tot de vijftiger jaren geen katholieke school was, kwamen ook katholieke jongens uit Winkel en Nieuwe Niedorp naar deze jongensschool. Naar het ontwerp van architectenbureau Robbers werd in 1931 door aannemer Knuwer uit Schagen gestart met de bouw van de school aan de Rijdersstraat, nummer 59. Het onderwijs werd verzorgd door de zusters Ursulinen uit Bergen. Zuster Inviolata, Engelbertha, Assisia en Henrica kwamen in 1932 vanuit het moederhuis te Bergen naar 't Veld om er te gaan werken. Het parochiebestuur, tevens schoolbestuur, had voor de huisvesting de woning van schilder Piet van Trienen aan de Rijdersstraat, nummer 75 gekocht. Zuster Assisia werd het eerste schoolhoofd. Leerkrachten van het eerste uur waren verder nog de zusters Columba, Eufemia, Dolorosi en Jozef. Naast deze religieuze onderwijskrachten werden nog twee onderwijzeressen aangesteld, namelijk juffrouw Den Braasem en juffrouw Ramler. Juffrouw Den Braasem kwam in juni 1930 samen met haar zus Riek vanuit Rotterdam naar 't Veld. Zij werd aangesteld om onderwijs te geven aan de eersteklassers. Het eerste jaar was nog wel ge mengd, jongens en meisjes gezamenlijk op de Mariaschool. Na het eerste schooljaar vertrokken de jongens naar de Martinusschool. Juffrouw Den Braasem ging met haar zus Riek wonen in het huisje in het pad tegenover de kerk, waar nu Henk op 't Veld woont. Op dat moment bestond het onderwijs in 't Veld uit de Martinusschool en een bewaarschool die geves tigd was in het patronaatsgebouw en in het Anthonius- gesticht. In 1932 startte juffrouw Den Braasem dan met haar eersteklassers en gedurende haar gehele actieve loopbaan als onderwijzeres heeft ze met veel liefde les gegeven. Ze bleef tot aan haar pensionering in 't Veld. In de oorlogsjaren 1940 - 1945 kwamen er vanwege de voedselschaarste veel Amsterdamse kinderen naar 't Veld. Drie maanden lang had zij 75 tot 80 kleintjes in haar eerste klasje. Ze zaten met z'n drieën in de bank en schreven met potlood, omdat ze te dicht op elkaar zaten om op een veilige manier met inkt te schrijven. Er was ook gebrek aan brandstof. Alle kinderen zaten dus met jassen aan in de schoolbanken. Als het echt te hard vroor, dan kregen de kinderen blaadjes mee om thuis het werk te maken.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2003 | | pagina 4