Voorwoord Geachte donateurs, Tijdens het nazomeren op zaterdag 16 en zondag 17 augustus jl. had onze oudheidkamer op Rijdersstraat 85 over belangstelling niet te klagen. Betsie Bakker showde daar naast de maquettes van Frans van der Eng een oude bedstee, oud sanitair en een fraaie verzameling ondergoed uit grootmoederstijd in alle soorten en maten, van mannen en vrouwen, in redelijke staat en soms in uitermate verstelde toestand. Over de expositie ontvingen we dan ook veel positieve reacties. Een bekend spreekwoord zegt: „Wie wat bewaart, heeft wat!" De een bewaart alles, een ander zegt: Wat moet ik er mee en gooit het weg. Waar verzamelen toe kan leiden in het klein, van schelpen tot postzegels, en in het groot, van schilderijen tot oldtimers, noem ik enkele voorbeelden. In mijn jeugd had ik een verzameling die in een doos met zaagsel onder mijn bed paste: eieren van weide- en andere vogels. Ik ruilde veel met mijn buurjongen Cock Bes. We trokken veel de Leyerpolder in op zoek naar onder meer kievitseieren. Die werden uitgeblazen, schoongemaakt en keurig in het zaagsel gelegd. Ik had er heel wat, was er erg zuinig op en niemand mocht er aankomen. Een voorbeeld van een grote verzameling bezocht ik in 1991 pal na de val van de Berlijnse muur. De beroemde Duitse keizer Frederik de Grote (1712-1786), in de volksmond „der alte Fritz" genoemd, heefteen groot paleis in Potsdam laten bouwen. In één vleugel hing zijn verzameling schilderijen in vijf lagen boven elkaar. Dat was voor hem niet zo moeilijk want hij had een intermediair carte blanche gegeven om een representatieve collectie schilderijen aan te leggen. De kunstwerken uit geheel Europa uit de 176 en 18e eeuw zijn nu voor het publiek te bezichtigen en om de prachtige marmeren vloer niet te beschadigen, mag je op sloffen likkebaardend langs de verzameling lopen. In 't Veld woont ook een verwoed verzamelaar. Hans Middelveld heeft bij hem thuis een klein museumpje met een fraaie collectie wielrenaffiches. Stukken van die verzameling zijn te zien geweest tijdens een expositie in de Martinuskerk bij gelegenheid van het 150-jarig bestaan. Onze stichting heeft ook iets met geschiedkunde en verleden. Oude dagboeken, leefwijzen en gewoonten, maar ook oude gebruiksvoorwerpen vinden we daarom heel interessant. Ook denken wij hierbij aan oude foto's, brieven, artikelen en niet meer geldende eigendomsakten. Wij willen dan ook het verzamelen en bewaren stimuleren. Als u iets heeft waarvan u denkt dat het van waarde voor de historische stichting kan zijn, houden wij ons aanbevolen. In dit nummer zult u weer tal van wetenswaardigheden aantreffen die we bij particulieren en archieven hebben verzameld. Ik wens u veel leesplezier. Jan J. Jong, voorzitter

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2003 | | pagina 3