Historie van de bakkerij van de familie Wijn Na het overlijden van Neeltje gingen Piet en Trien weer terug naar de Sloeierd en namen Nel mee in huis. Naderhand kwamen de dochters Nel, Tinie en Miep van Dirk Dzn. na elkaar de huishouding bij Siemen doen. Miep bracht haar gitaar mee en het gebeurde meer dan eens dat zij met een aantal meisjes in de kamer bij Siemen samen zongen. Siemen vond dat bar gezellig en zorgde dan voor een gelagje. Dat was niet zo naar 't zin van Mieps moeder en daarom stelde ze voor dat Siemen maar een advertentie voor een huishoudster moest zetten; ze vond dat de familie er lang genoeg gewerkt had. Sjaan werd al heel gauw Tante Sjaan. Zij was wat je noemt een beetje astrant. Als ze op visite was of bij een buurvrouw langskwam, zocht ze uit de naaidoos de mooie knoopjes, bandjes en kantjes: „Die kan ik wel gebruiken", zei ze dan. Ze maakte veel poppen- kleertjes die ze dan weer weggaf aan buurmeisjes en nichtjes, maar alleen aan diegenen die ze mocht! Wanneer Siemen en Sjaan van huis gingen, bracht tante Sjaan een tas met daarin de geldkist en andere waardepapieren bij buurvrouw Broersen en zette die op een tafeltje in de bijkeuken. Buurvrouw liet de tas staan waar die stond, en iedereen die langskwam wist: Siemen en Sjaan zijn er niet want de tas staat bij Broersen in de bijkeuken! De „boerenhofstede" met inmiddels een nieuwe stalling wordt sinds januari 1975 door Cor en Marianne Meijering-Luken, en vanaf 1990 door Mario en Conny Prak-Kramer met hun gezinnen bewoond. De Mariahoeve is grondig verbouwd en aangepast aan de moderne tijd. Ome Siemen en tante Sjaan moesten eens weten dat hun woonkamer weer in oude stijl is ingericht en dat zelfs in hun bedstede zo nu en dan nog wordt geslapen. deel III Na de donkere oorlogsjaren werd de bakkerij met nieuwe moed weer opgestart. Vader Wijn en de zonen Jan en Siemon werkten gedrieën in het bedrijf om de productie van brood, koek en beschuit op tijd klaar te krijgen. Vervolgens gingen ze de wijk in om de gebakken producten aan de man te brengen. In 1955 na vele jaren met vader samengewerkt te hebben, nemen Jan en Siemon de zaak van hem De veranderingen in de bakkerswereld begonnen zich in de jaren zestig al aan te kondigen. In de omliggende dorpen sloot af en toe een bakkerij de deuren. Dat had als gevolg dat de overgebleven bakkers het steeds drukker kregen. In Nieuwe Niedorp bijvoorbeeld sloten in de loop van een jaar of zes alle vier bakkerijen. Ons bedrijf groeide dus uit z'n jasje. Omdat we de vraag bijna niet aan konden, kochten we extra brood in bij bakker Van der Pol in Alkmaar. Toen bakker Portegijs ook in die tijd stopte, kregen we de klanten in de Kampen tot aan 't Veld er ook bij. Omdat onze omzet steeds maar weer groter werd, besloten we in 1974 achter het bestaande gebouw een nieuwe bakkerij te bouwen. In maart van dat jaar werd door het aannemersbedrijf Goet en Klijn uit Nieuwe Niedorp begonnen met de nieuwbouw. Eind mei werd het nieuwe gebouw opgeleverd. We hebben toen ook moderne machines aangeschaft waardoor we de vraag weer voldoende aankonden. over en gaan verder onder de naam firma Gebroeders Wijn. wordt vervolgd Bakker Jan Wijn poseert trots in de sinterklaastijd bij een grote plaat speculaas. -f\

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2003 | | pagina 26