Het voorhuis Het voorhuis heeft ook diverse bewoners gehuisvest. Dit gedeelte bestond uit één kamer en een achter de kamer gelegen slaapkamer. Van buiten stapte je zo het keukentje binnen. Vanaf hun trouwen op 1 septem ber 1943 woonden Theo Broersen en Trien de Graaf daar. Langzaam doch gestaag breidde het gezin zich uit. De laatste jaren mocht er gebruik worden gemaakt van een hoekje van de binnenkamer, afgebakend met een gordijn. Aan de ene kant sliepen de kinderen Broersen en aan de andere kant van het gordijn sliep de huishoudster van ome Siemen. De binnenkamer was met verjaardagen de ideale plaats om gebak en het overige eten koel te houden. Piet en Matthé, broeders in het kwaad maakten van de gelegenheid gebruik om vanaf de andere kant een taartje of ander lekkers te kapen. Na de geboorte van Ria was het welletjes en werd in 1953 een nieuw huis gebouwd voor de familie die inmiddels uit zeven personen bestond. In het voorhuis ontbrak elke vorm van luxe, zelfs van gemak. Een bedstee werd omgetoverd tot diepe kast, daarin lagen behalve ondergoed, sokken en kleren van iedereen ook de lakens, slopen, handdoeken en washandjes. Er was plek voor de stofzuiger en de strijkplank. Je kon 't zo gek niet bedenken of het moest in die kast. Trien wist precies waar alles lag en kon feilloos alles weer vinden. De wc was in het paardenboetje van ome Siemen. Winterdag was het niet altijd een pretje om in donker en door de kou je behoefte te moeten doen zo'n end van huis. 's Nachts werd het probleem opgelost met een po die 's mor gens aan de overkant van de weg werd geleegd. Aan het plafond hingen in 's winters her en der busjes om de gier op te vangen. In de winter werden er lijnen door het kamertje gespannen om de was te drogen. Na de familie Broersen kwamen Nicolaas Post en zijn vrouw Alida Sneekes in het voorhuis - inmiddels opa en opoe Post. Nicolaas was in 1897 op 13-jarige leeftijd door Egbertus Leijding als knechie naar Zijde wind gehaald. Na hun huwelijk woonden ze aan de Havenstraat waar nu Cor Vriend woont. In 't Zijdewind woonden enkele van hun kinderen: Cor, Bertus, Chiel en Trien. Zij hadden voor een rijke schare nakomelin gen gezorgd, die regelmatig bij opa en opoe op bezoek kwamen. Nicolaas overleed op 70-jarige leeftijd, zijn vrouw woonde tot haar dood in 1961 in het voorhuis. Piet Wever en Mien Jong waren de volgende bewoners, zij hebben er twee jaar gewoond. In 1963 trouwden Wim Blankendaal en Gré Droog. Met hun baby ver huisden ze ook weer na een paar jaar naar het begin van Zijdewind. Gré woont daar nog altijd, op nummer 10. Ook Anton Ruijter, kruidenier uit 't Veld heeft er nog een half jaartje gewoond. Daarna heeft het voor huis nog jaren als weekendonderkomen gediend voor Piet Broersen Thzn. en Rina Groot met hun kinderen, zij woonden op een flatje, eerst in Delft daarna in Rotterdam. Huishoudsters Voordat Siemen met Sjaan trouwde hadden er heel wat nichten als huishoudster gediend bij opa Dirk en ome Siemen. Van Trijntje en Jaap de Groot hielpen na elkaar de dochters Rens, Marie en Jo. Broer Wim werkte er als knecht op de boerderij. Met gastdag werd Wim niet lekker, hij had wat teveel op. Want met verjaar- en gastdagen was Siemen royaal. Hij hield wel van gezelligheid en een borreltje. Wim stapte naar buiten en viel prompt over het hek, z'n gebit viel daarbij uit z'n mond. Zoeken hielp niet en op een gegeven moment komt Rens met de H. Anthonius uit de slaapkamer naar buiten en geeft de opdracht „zoeken!" Even later was het gebit weer waar het hoorde, in de mond van z'n eigenaar. Na Jo kwam tot haar huwelijk in oktober 1945, Toos Slegtenhorst in dienst. Nel en Alie Broersen werkten daarna bij Siemen en opa. De boerderij van de familie Broersen was in 1945 in vlammen opgegaan en er werd onderdak verleend aan moeder Neeltje, broer Piet, Alie en Nel. Alie trouwde niet lang daarna en toen Piet in 1950 trouwde en in de Sloeierd gingen wonen, kwamen hij en zijn vrouw, Trien van Leeuwen, na een paar maanden weer terug op de Mariahoeve omdat zijn moeder erg ziek was. Nel kon niet én de huishouding van ome Siemen doen én haar moeder tegelijk verzorgen. Ome Siemen en tante Sjaan klinken de glazen op de toekomst tijdens hun eigen bruiloft. Dit staatsieportret is gemaakt ter gelegen heid van het 20-jarig huwelijksfeest van ome Siemen en tante Sjaan.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2003 | | pagina 25