Eigenaren en bewoners Gerrit Bleeker (1776-1857) zoon van Ariën Bleeker en Trijntje Langendijk trouwde op 27 april 1811 met Immetje Jonker (1790-1862); het was zijn tweede huwelijk. Bleeker, geboren in Zijdewind was boer en hij was wat je noemt in goeden doen. Hij had vele bezittin gen onder meer zo'n 47 bunder land, een aantal boerderijen met schuren, waaronder de Mariahoeve en het café Landmans Welvaren. Kadastraal stond het gebied dat nu Zijdewind heet, toen bekend als de buitenerve van de Westkamperpolder. Dochter Christina, weduwe van Cornelis Graaf erfde een flink deel van die bezittingen waaronder de Mariahoeve met erf en schuur. Wie er toentertijd in de boerderij woonde, is niet bekend. Christina in ieder geval niet, zij woonde in Alkmaar. Na de dood van Christina Graaf-Bleeker gingen de bezittingen over op haar kinderen Johannes Franciscus, pastoor in Am sterdam en de ongehuwde dochter Elisabeth Immetje Graaf. Pastoor J.F. Graaf verkocht, na het overlijden van zijn zuster, op 12 april 1923 aan Dirk Wijker landbouwer te Zijdewind, „de boerenhofstede met stalling en verdere getimmerten benevens kleinere percelen wei- en bouwland", in totaal 25.38.60 bunder in Harenkarspel en Oude Niedorp voor de somma van f 44.000. Diezelfde dag verkocht Dirk Wijnker deze zaken weer door aan N.V. Levensverzekerings maatschappij „Utrecht" te Utrecht voor f 45.000. Vanaf 1884 werd de Mariahoeve bewoond door Egbertus (Bertus) Leijding zijn vrouw Johanna (Jansje) Arisz. Na het overlijden van Bertus Leijding in 1902 werd Dirk Wijnker Pzn. aangesteld als executeur- testamentair. Dirk Wijnker en Maartje Stam verhuisden in 1904 van Bliekenbos naar de Mariahoeve en huurden woning en land van de kinderen Graaf. Het gezin van Dirk en Maartje bestond uit elf kinderen, waarvan enkelen al op zeer jonge leeftijd overleden. De oudste dochter Neeitje trouwde in 1909 met Pieter Broersen. Het gezin van Dirk Wijnker en Maartje Stam met op de achterste rij van links naar rechts: Trijntje, Jan, Piet, Neeitje en Dirk. Op schoot bij vader Dirk zit Siemen, ernaast staan Mien en Marie en naast moeder Maartje staat Cor die op jonge leeftijd is overleden. Ome Dirk met links Marie, rechts Alie op de voorgrond zittend Nel met de oudste dochter van Marie.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2003 | | pagina 22