intact en slijtplekken in de eveneens gele en groene plavuizen en het trappetje verraden dat deze ruimte eeuwen geleden flink moet zijn gebruikt. Uit navraag is gebleken dat niemand van het bestaan van de kelder afwist. Achter het huis, op de zuidpunt, ligt nog een waterput met gele en groene plavuizen. De put die op de koegang lag, is door vorige bewoners volgestort en van zijn blauwe hardstenen deksel ontdaan. De bouw vakkers uit de achttiende eeuw hadden blijkbaar niet zo'n vaste hand van metselen. In de muren zijn op diverse plaatsen in de voegen de mooiste tegeltjes verwerkt om de regels weer vlak te krijgen. Alle tegel tjes dateren van de tweede helft van de zeventiende eeuw. Op twee plaatsen in en buiten de boerderij zijn restanten van funde ringen gevonden. Die zijn niet, zoals verschillende funderingen van binnen wanden van de huidige boerderij, op een laag van ook weer die gele en groene plavuizen gemet seld. In de Mariahoeve waren maar liefst vijf bedsteden: twee in het voorhuis, twee in de woon kamer en een „koets" op de koegang onder het hooi waarin de knecht sliep. Vanaf deze plek kon hij ook 's nachts het vee mooi in de gaten houden. In de staart aan de noord kant bevond zich het zomerhuis. Deze ruimte kon worden afgescheiden door middel van losse schotten. Er werd daar ook gekookt onder de schouw. Tussen de dars en de koegang was de stal voor het jongvee. In de kamer waar nu de voordeur is werden de paardentuigen opgeborgen. Hier was een kast van ongeveer twintig centimeter diep en zo'n twee meter breed. In het lange bestaan van de Mariahoeve is maar weinig veranderd aan de boerderij. 19' In het eerste huis links woonde aannemer Van Leeuwen, daarnaast de Mariahoeve. Op de achter grond staat hier nog de boerderij van de familie Broersen die in 1945 is afgebrand. Uiterst rechts is nog het huisje te zien van de familie Bakker, betovergrootouders van Cor Meijering. Nu staat hier het nieuwe huis van Vok de Wit. Het tweede jongetje van rechts is Jan Droog. Tussen de bomen staat de koeienkerk. Het huis in de ellips stond op de plek waar nu de Mariahoeve staat. Deze tekening dateert dus van voor 1776. Op onderstaande deelvergroting van een kaart uit 1745 is te zien dat de eerste bebouwing van Zijdewind vlak bij de kerk lag. Aan de westkant van de ringsloot stonden toen ook huizen en een meel- molen waar nu het zwembad van camping „De Rietkraag" ligt.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2003 | | pagina 19