„Mariahoeve" - boerenhofstede met stalling Midden in Zijdewind staat de Mariahoeve aan de Havenstraat tegenover de plek waar vroeger de koeienkerk stond. Net als nagenoeg alle stolpen in dit dorp heeft ook deze boerderij een voorhuis met topgevel. Ook aan de noordkant zit een uitbouw, het zomerhuis. De lange daknok verraadt dat de stolp twee vierkanten heeft. De gravering van het jaartal in een vierkantpaal bij de stal geeft aan dat het bouwjaar 1776 moet zijn geweest. In het boek Historie van de Niedorpen en Winkel van Aat Wit staat op pagina 74 een prent van de gerefor meerde kerk afgebeeld. Links op de achtergrond staat de boerderij van Broersen die op 15 augustus 1945 helaas is afgebrand. Uiterst links is nog net een stukje van een huis of boerderij te zien. Dit zou de oorspron kelijke bebouwing van de plek van de Mariahoeve moeten zijn. Wat er met dit pand is gebeurd is, is niet bekend. Op de deelvergroting van de afgebeelde kaart uit 1745 is te zien dat tegenover de kerk toen al een vijftal boerderijen stond. Tijdens de verbouwing in de jaren zeventig van de vorige eeuw zijn wel de nodige zaken voor de dag gekomen die het een en ander van de geschiedenis van de bebouwing van voor de Maria Hoeve vertellen. In de oude woonkamer bevindt zich in de schoorsteen een plateau van mangaankleurige tegels. Helaas is die niet in het zicht te halen. Onder de plankenvloer zit in de hoek een weiwaterput met rond gewelf, op de bodem liggen honinggele en groene plavuizen. Bij het leeghalen van de put kwamen provinciemunten uit 1696 en 1717 en een jasclip tevoorschijn. Toen het restant hooi uit het vierkant werd weggehaald, bleek daar onder een kelder te liggen. De vloer is nog helemaal f 18 A> De Mariahoeve hier nog in zijn meest originele staat, zonder voordeur en met sierlijk boenhok en paardenstal. Voor het hek staan v.l.n.r. Dirk Wijnker en zijn Maartje Stam met naast haar hun zoon Jan. Deze foto dateert van even na 1900.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2003 | | pagina 18