Over veldwachters, bromsnorren en ander gespuis. makkelijker maken. Nee, ik gebruikte mijn eigen bankgiro wel, die zou voor hen immers minder makke lijk te herkennen zijn. Het opschuiven van de komma een plaats naar links is ook een van de trucjes om wat verwarring te zaaien. Tegen die tijd dat de deurwaarder bij mij op stoep zou staan, had ik immers een bewijs dat ik gewoon via de bank betaald had en dat een verschoven komma een foutje van de bank zou zijn geweest. Maar goed, dan heb je wel het idee dat er wat gebeurt voor jouw centen en de kans dat de zaak geseponeerd zou worden is dan aanmerkelijk groter dan dat je het bedrag zomaar klakkeloos aan ze overmaakt. In tweede instantie bedenk ik me dan: „Hoe heeft het zover kunnen komen?" Hoe is het mogelijk dat mijn haren nog steeds overeind gaan staan bij een dergelijke overtreding van de wet? Wat is er over gebleven van de veldwachter die vroeger, zo „rijkelijk dominant bekneveld" (knevel snor), gewoon op zijn Fongersfiets achter je aan kwam als je ergens samen met je beste kameraad appels had gejat? Zo'n veldwachter die je van je wist af te schud den door op je hutten het land in te vliegen. Goh dat waren nog eens tijden en wat waren dat lekkere appels. Daar had je tenminste wat voor gepresteerd! Om van het justitiële apparaat wat te kunnen begrijpen, moeten we terug in de tijd naar de Middeleeuwen waar de macht verdeeld was onder de graven en edelen en bovenal de abdij van Egmond want de kerk was in die tijd een goed georganiseerde macht. Pas bij de schei ding van kerk en staat boette deze instantie aanzienlijk in. Een eerste teken van de door de Graaf van Holland In het nu volgende artikel over rechtsdienders uit het verleden van de middeleeuwen tot het heden is bewust de periode 1940-1945 overgeslagen of slechts zijdelings genoemd daar het onderzoek naar de rol van het politieapparaat in deze donkere, vrij recente jaren nog niet is afgerond. Een gedegen studie naar de rol van de politie in deze voor velen onder ons zwarte dagen loopt nog. Het zal een jaar of twee geleden zijn dat er bij ons een schrijven van een justitioneel incassobureau uit Leeuwarden op de deurmat viel. In de enveloppe een brief met een heel verhaal dat ik 's ochtends om vijf over acht op de ring van Alkmaar 73 km per uur gere den zou hebben waar 70 km zou zijn toegestaan. Logisch denk ik dan bij mezelf, in de ochtendspits, het kan niet anders. Onderaan dit officiële schrijven hing netjes een betaalgirootje met voor mij een aanzienlijk bedrag aan boete waarvoor ik toentertijd toch nog een hele dag moest werken. Hoe is het in vredesnaam mogelijk dat ik ze niet gezien heb, en zij mij wel, bedenk ik me dan, met het gevoel van op heterdaad betrapt te zijn gemengd met een kleine woede uitbarsting gevoed door het onrecht mij aangedaan. Heeft vrouwe Justitia haar minnaars nu ook al achter de bosschages en in het hoge gras langs de kant van de weg liggen, denk ik dan kribbig, gewapend met een gatsometer of hoe zo'n apparaat dan ook mag heten? Nu hoor ik u denken: „Kom, kom, man, de politie is je beste vriend" en dat is natuurlijk ook zo, maar een vriend daar ga je leuke dingen mee doen en dus niet achteloze eerzame burgers op weg naar hun werk fotograferen! Bovendien vond ik de hoogte van de bekeuring in geen verhouding staan met de hoeveel heid geleverde arbeid hunnerzijds en ik was dan ook vast van plan deze wanprestatie recht te trekken door ze een aanzienlijke hoeveelheid bureauwerk te geven. Een bezwaarschrift met daaraan gekoppeld een ontkenning en dat ze eerst maar eens met bewijs op de proppen moesten komen, zou mij toch enige voldoening moeten geven. Bovendien kreeg ik dan in ieder geval nog een knappe foto van mezelf in alle ochtendgloren, fluitend achter het stuur van mijn bolide op weg naar de dagelijkse arbeid. Ook het gebruik van het door hen opgestuurde girootje was ik vast niet van plan te gebruiken, dat zou het voor justitie alleen maar Op deze foto ziet u een van de eerste fietsende rijksveldwachters.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2003 | | pagina 15