1e generatie De familie Bierman kwam oorspronkelijk uit Kennemerland in de provincie Noord-Holland. In het archief van de Nederlands hervormde kerk in Uitgeest zijn documenten gevonden over ene Cornelis Janz. Bierman. Cornelis en zijn vrouw Trijntje Binnenwijzend waren de ouders van acht kinderen, waarvan maar vier de kinderjaren overleefden. 2e generatie Zoon Jan Bierman was getrouwd en werkte als knecht in Uitgeest. Zoon Klaas was getrouwd en verhuisde naar Hoogwoud waar hij politieagent werd. Dochter Hillegonda woonde in Uitgeest en trouwde een blokkenmaker. (Een blok zal hier de betekenis heb ben van een katrol.) Willem, het jongste kind, trouwde in 1822 en vestigde zich met zijn vrouw Maria Rosa Blom in Alkmaar. Eerst werkte hij als tuinder, later werd hij timmerman. Ze kregen vijf kinderen. Willem was al op 38-jarige leeftijd overleden toen het laatste kind Wilhelmina geboren werd. Zij overleed al na vijf dagen. 3e generatie Het vierde kind van Willem en Maria, Hermanus genaamd, was geboren in 1833. Hij trouwde in 1861 met Aleida Brieffies. Herman was winkelier en tuinder. Het gezin verhuisde nogal vaak. Nadat er in Alkmaar vijf kinderen waren geboren, verhuisden ze in 1870 naar St. Pancras. Daar kreeg Willem een baan als spoor- werker bij de zojuist geopende spoorweg van Alkmaar naar Den Helder. Intussen waren al vier kinderen gestorven. De volgende verhuizing was naar Zijpe, waar nog drie kinderen werden geboren. Er was veel ar moede in dit gezin. Ze probeerden door allerlei karwei tjes te doen wat extra geld te verdienen. Nadat Herman was gestorven, ging weduwe Bierman in 1892 weer terug naar Alkmaar. In 1901 werd er voor de zesde keer verhuisd. 4e generatie Willem Cornelis, het oudste kind, ondervond in zijn jeugd ook heel wat ontberingen. In januari 1888 trouwde hij met Cornelia Schouten (Neel) uit een boerenfamilie in Schoorl. Willem kreeg net als zijn vader een baan bij de Nederlandse Spoorwegen ook op de spoorlijn Van Alkmaar naar Den Helder. Het gezin woonde op post 4 in een spoorhuisje bij de Kooybrug dichtbij Den Helder. Hij moest de spoorbomen neerla ten als er een trein naderde. Om zich in de winter te beschermen tegen de koude wind had hij een hutje gebouwd dat gemaakt was van graszoden. In 1902 verhuisde de familie naar het station Oude- sluis, waar Willem de spoorwachter werd en Neel achter het loket zat om treinkaartjes te verkopen. Omdat dat in de huiskamer gebeurde, was het er wel eens zeer druk. Soms kwamen de kinderen moeilijk in slaap vanwege de mensen in het huis. Er waren vier kinderen in het gezin. Alida Antonia (Alie) was geboren in november 1888. Mijn vader Willebrordus Hermanus (Willem) zag het eerste licht op 5 april 1890. In juli 1892 werd Hermanus Jacobus (Herman) geboren. Het laatste kind, Antonia Martha Maria, kwam op de wereld op haar moeders verjaar dag: 7 december 1900. In 1922 werd het station verbouwd. Er werd een kan toor naast de voordeur ingericht. Ze hebben daar gewoond tot Willem op 60-jarige leeftijd met pensioen ging. Willem en Neel zijn in 't Veld gaan wonen, een dorpje tussen Schagen en Alkmaar. Opoe Bierman overleed op 25 maart 1932, vijf dagen voor mijn geboorte. Opa overleed in 1938. Hij was bijna 76 jaar. 5e generatie Ondertussen was de oudste dochter Alie in 1912 getrouwd met Cees de Boer. Hij had een tuinbouw bedrijf en een boomgaard in 't Veld. Zij kregen acht kinderen. De zonen Willem en Manus studeerden aan De Biermannen in de Zijpe

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2003 | | pagina 13