\L> Hij was ook zeer behulpzaam en bezorgd voor mens en dier. Tijdens een vroege vorstperiode heeft hij op een ochtend voor dag en dauw de paarden van buur Groot op scherp gezet omdat hij had gezien dat het ijzelde en hij wist dat Groot die dag met zijn wagen naar de stad moest. Na een kortstondig ziekbed overleed de vrouw van Dirk op 1 november 1911Zij waren bijna dertig jaar ge trouwd geweest en hadden veertien kinderen gekregen. Dochter Jansje heeft met hulp van een heel goede huishoudster tot haar trouwen in het gezin gewerkt. Vanwege zijn slechtere gezondheid besloot Dirk op een gegeven moment de zware smidshamer neer te leggen. Dirk liet aan de overkant van de weg een mooie boerderij bouwen en is toen verder gaan boeren. Hij kreeg steeds meer aandacht voor het maatschappelijk leven en zette zich in voor de toekomst van de boer in het algemeen. Mede door zijn inzet is in 1917 de kaasfabriek "Niet Gedacht" in 't Veld opgericht. Zo is de naam van Dirk Burger in de herinnering van veel mensen blijven voortbestaan. Zijn naam komt ook voor in de archieven van het waterschap waarvan hij be stuurslid was. Jansje, zijn dochter, is later gehuwd met Jacobus Poland, een boeren zoon uit Hoogwoud. Zij hebben nog vele jaren geboerd op de nieuwe boerderij. De tweede smid van 't Veld, Theodorus Burger, is op 15 februari 1928 overleden. Driemaal is scheepsrecht, zo luidt het spreekwoord, maar of dat hier van toepassing is, weet ik niet. Er is een derde smid geko men die de smederij in 1912 van Dirk Burger heeft gekocht. Petrus Hoebe, meestersmid, heeft het pand overgenomen onder de voorwaarde dat Burger zijn beroep als smid niet meer mocht uitoefenen in Oude en Nieuwe Niedorp. Omdat zijn zoon, Gerard Burger, inmiddels ook het vak had geleerd, gold deze voorwaarde ook voor hem. Als een boer stond te wachten tijdens de werkzaamhe den aan zijn paard, dan kon Dirk zijn klant nog wel eens overhalen om een nieuw stuk gereedschap of een nieuwe kachel aan te schaffen. .10, Gezicht op historisch Toike, waar de vrouw van Dirk Burger woonde. Voor zover bekend is dit de enige foto van de boerderij met voorhuis gezet door Dirk Burger. Deze stolp stolp stond waar nu autohandel Groen is gevestigd aan de Rijdersstraat te 't Veld. wordt vervolgd

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2003 | | pagina 10