Stoelen aan de kant. Even een geheugen steuntje waar we het in ons eerste deel over hebben gehad. Allereerst lazen we daar over de Spartaanse danslessen van Agha Tuin bij café Boontjes in Schagen met haar eigentijdse oplossingen wat de muurbloemen betrof. De opkomst van de radio en de groeiende behoefte aan danslessen voor de jeugd waar een dansleraar als Peter Verbiest sr. gewapend met zijn slingergrammofoon en bakkelieten platen handig op insprong door op zijn fiets met antipiofbanden de vlekken in het Schagergebied in te trekken op zoek naar danslustige jongelui. Tot slot krijgt u nog de bijgewerkte lijst met namen van danslustigen op de in ons vorige nummer afgebeelde foto van de dansschool bij Tante Nel in Landmans Welvaren. Dansen werd totaal anders beleefd en ook uitgevoerd en er werd immers meer afstand onderling gehouden waardoor het een statiger geheel werd, meer in de stijl zoals we wel eens in een klassiek Engels verfilmd stuk op televisie kunnen zien. Ik denk daarbij bijvoorbeeld aan het werk van Jan Austin in Pride and Prejudice, Sense and Sensibility, etc. Enkele dingen die bij een dergelijk verfilmd tijds beeld direct opvallen, zijn niet alleen de afstanden van de dansende partners onderling, maar ook het klassenverschil tussen de diverse bevolkingsgroepen onderling. Zo iets als upstairs-downstairs. De gouden regel was dan ook dat je je bij je eigen soort moest houden en dat gold niet alleen in Engeland, maar ook in de rest van het beschaafde Europa, inclusief West Friesland. We hoeven slechts een paar generaties terug te gaan waarbij het ook hier in deze contreien de heerboeren en -boerinnen apart van het arbeidersvolk dansten. Zo heeft eens een schrijver kritisch geschre ven dat „de heren het dansen beter aan het gewone volk konden overlaten". Een uitspraak waar ik me wel in kan vinden gezien mijn komaf. Maar dat het toenter tijd een gewaagde uitspraak was, is te verklaren door het feit dat de schrijver hiervan anoniem wenste te blijven. We schrijven 1883 en de melkbussen zijn nog van koper. Komen we in de gelegenheid om donderdags eens de West-Friese markt in Schagen te bezoeken, dan is het leuk om eens even stil te staan bij de West-Friese dansgroep die daar een optreden geeft. Een optreden waarin er diverse oude dansen getoond worden, zij het in heerboerenstijl. Nu is het over het algemeen zo dat we dansen zoals de valeta, die overigens uit Leeds in Engeland overgewaaid is, en de polka, die we nu vandaag de dag nog wel kennen. Maar wat dacht u van de Boerenschots, de Erwtenpluk, Donder in het hooi of Zwart laat hem scheren. Daarnaast beheerst deze dansgroep een flink aantal salondansen zoals de gavotte, de mazurka, de ijswals en niet te vergeten de Vlinder en de Zweedse polka. Kortom reden genoeg om deze dansgroep eens onder het genot van een goed glas bier op een warme zomerdag te gaan aanschouwen. Misschien een leuke suggestie voor het eerste lustrum van onze stichting, om het dans gezelschap van Schagen eens in Landmans Welvaren te laten optreden. Het lijkt mij wel een gezellig idee, al die mooie klederdrachten bij elkaar in zo'n gezellige kroeg. Helaas is het zo dat het dansorgel van Ab de Wit er niet meer staat, anders had dit pierement voor een uitstekende begeleiding kunnen zorgen. Het was een dansorgel dat tijdens de periode dat de familie Steenman er de scepter zwaaide en in dit etablisse ment voor menig gezellig dansuurtje heeft gezorgd. Dit dansorgel heeft er slechts 4 a 5 jaar gestaan. Een periode waarin Zijdewind weer terug op de landkaart werd geplaatst want het dansvolk kwam overal van daan. Niet alleen om te luisteren maar ook om de danspassen nog eens flink te demonstreren. Maar helaas heeft ook dit dansorgel, de Kaasdrager, samen met de Kempenaer die in Barsingerhorn volle zalen trok, zijn weg gevonden naar het „dure dollar-Amerika" om daar in een pretpark het centenbakje te laten schudden. Wij moesten het doen met bandjes zoals The Musical Players, de Rhythmboys en het onverge telijke trio Heesbeen. Ook niet verkeerd trouwens. Na al die danslessen gevolgd te hebben, lag het in de bedoeling dat je het geleerde in de praktijk bracht. Nu waren ze in het verleden ook niet vies van gezelligheid en daarom organiseerden de nodige instellingen nog al eens een culturele avond met bal na. Een van die deel 2.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2003 | | pagina 24