Zijdewinders: een bijzonder, eigenzinnig volkje! In de vorige drie afleveringen hebben we het gehad over de gebeurtenissen tijdens en na het bezoek van bisschop Jacobus de la Torre aan Zijdewind. U heeft De woning van de familie Bruin aan de Havenstraat te Zijdewind, kunnen lezen dat het fraaie preekhuis, gebouwd in 1648 en 1649, al op 12 oktober 1649 radicaal werd afgebroken. Het hout werd zodanig stukgemaakt dat het niet meer gebruikt kon worden. Was de fundering van steen? Dan zouden we misschien ooit eens de plaats van het gebouw kunnen achterhalen. Het was ons al bekend dat de heer Th. Bruin, Havenstraat 11, op zijn erf een aantal munten had gevonden. Vanwege deze vondst was hij ervan overtuigd dat op zijn erf en dat van „Rondom Wind" het preekhuis had gestaan. We waren van plan om eens een artikel over deze boeiende man te schrijven, maar hij is helaas op 83-jarige leeftijd in augustus 2001 overleden. In deze uitgave van ,,'t Is mooi" weest wordt wel een artikel gewijd aan zijn bodemvondsten. Twee metalen beeldjes Het ene beeldje is misschien het heft van een zwaard, terwijl het andere misschien op het uniform was gespeld. Een knoop Op zijn erf heeft hij een bijzondere knoop gevonden. Op de voorkant staat een egaal wapenschild met een kroon daarboven. Op het schild staan de letters AJ en daaronder de letter K. Het schild wordt aan beide kanten gedragen door een gevleugelde mens. Rondom het schild staat de Latijnse tekst: "Ludovicus rex plures non capit orbis". Dit betekent: koning (rex) Lodewijk (Ludovicus) pakt neemt (capit) niet (non) meer (plures) werelden (orbis). Heeft deze knoop op het uniform van een Franse soldaat gezeten? Deel 4 - De vondsten van Dirk Bruin

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2003 | | pagina 21