Parochianen aan de zuip? Op 22 maart 1920 begaf beëdigd rijksambtenaar K. Goet zich naar de brouwerij van de „R. K. Parochie van den H. Martinus te 't Veld ten einde over te gaan tot de meting en waterijking der kuipen en ketels, dienende tot fabricage van bier". Deze brouwerij werd „Het Slot" genoemd en het lag bij het klooster in Nieuwe Niedorp. De heer K. Goet was in dienst van het Departement van Financiën en werkte bij de inspectie te Alkmaar. Er stond in die jaren een belastingkantoor in Nieuwe Niedorp waar men terecht kon voor het regelen van belastingzaken, zoals inkomstenbelasting, invoerrechten en accijnzen. Al in 1905 had het kerkbestuur van 't Veld van het bisdom Haarlem de opdracht gekregen om grond te kopen aan de Ooievaarsweg te Nieuwe Niedorp met de bedoeling om daar een bijkerk of een kapel met priesterwoning te gaan bouwen. Het is zeer aanneme lijk dat het in 1906 gebouwde klooster van de Francis canen op het aangekochte stukje grond is gebouwd. Pas in 1944 werd Nieuwe Niedorp een zelfstandige parochie en men bouwde toen naast het klooster een rectoraatskerk onder de naam Maria Immaculata, Onbevlekte Ontvangenis. Volgens de heer Aat Wit stond er bij het klooster een aantal werkhuizen met een wasserij, een bakkerij, een schoenmakerij, een timmerplaats, een paardenstal en een brouwerij. Volgens een procesverbaal dat in het Regionaal Archief te Alkmaar wordt bewaard, weten we dus dat de brouwerij (en misschien wel meer) in het bezit was van de Martinusparochie in 't Veld. Dit officiële papier werd gebruikt om verslag te doen van „waterijking, roeiing en verzegeling bij branderijen, distilleerderijen en brouwerijen van werktuigen in fabrieken". Bij ijken keurt de ijker de maten en de gewichten en zet er een keurmerk op als de maat of het gewicht klopt. Roeien betekent hier het meten, het peilen van alcoholhoudende dranken, waarbij het vooral gaat om het percentage van de alcohol. Des te hoger het alcoholpercentage des te meer moest men aan accijns betalen. Het bovengenoemde rapport gaat als volgt verder. Aldaar gekomen zijnde en het woord voerende tot G. van Vliet heb ik aan hem mijne qualiteit en het oog merk mijner komst kenbaar gemaakt en hem voorts verzocht bij mijne werkzaamheden tegenwoordig te willen zijn en dezelve te faciliteeren, waarin hij heeft bewilligd. Vervolgens ben ik overgegaan tot de voormelde verrichtingen, waarvan de bijzonderheden zijn vermeld aan de ommezijde dezes." (faciliteeren tegemoetkomen of vergemakkelijken) (bewilligen toestemmen) Op de achterzijde van het verslag vermeldt de heer K. Goet dat de bierketel de vorm had van een afge knotte kegel met een bolvormig segment tot aan de bodem. De middellijn aan de bovenzijde was 210 cm., in het midden was de middellijn 177 cm. en aan de onderkant 144 cm.; de diepte was in het midden 150 cm. en 161 cm. was de totale diepte in de kim. Een kim is de uitstekende rand bij kuipen. De totale inhoud van de bierketel was 39 hectoliter en twintig liter. Dat wil zeggen dat er 3920 liter bier tegelijk werd gebrouwen. Dat inderdaad de Martinusparochie in het bezit was van deze bierbrouwerij blijkt ook aan het eind van het verslag. De heer Goet schrijft dat het proces-verbaal in viervoud is opgemaakt en dat het ter ondertekening is aangeboden aan ,den Heer A. J. H. Verberne". De heer Alphons Joës Henricus Verberne was inderdaad in 't Veld pastoor van 1916 tot 1925. Het afschrift dat pastoor Verberne kreeg, is gelukkig bewaard gebleven. Daardoor weten we dat het voor de parochianen van de Martinuskerk in 't Veld in de twintiger jaren een feest was om naar de kerk of naar de pastorie te komen! Toch is er nog een andere, een teleurstellende moge lijkheid. De heer K. Goet heeft het in zijn verslag over een bierketel of een waterketel. Heeft er alleen maar water in dat vat gezeten? Het is bekend dat er in die jaren nog geen waterleiding in de parochie was aange legd. De meeste huishoudens verzamelden het regen water in een regenbak. Werd deze bierketel toen alleen maar gebruikt als opvang van het regenwater? Ik denk het niet want men betaalde ook in die jaren alleen maar accijns als het ging om alcoholhoudende dranken. Proost!

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2003 | | pagina 18