Sint Martinuskerk 150 jaar 1853-2003 Het 150-jarig bestaan van het kerkgebouw St. Martinus is voor ons een mooie gelegenheid om een duik in de geschiedenis te nemen. Na de Martinusmusical die veel feiten uit de geschiedenis probeerde op te rakelen en de expositie van de kerkelijke kunstschatten wil onze stichting een eigen bijdrage aan het feest leveren. Het accent ligt meer op de bouwgeschiedenis van onze kerk. De architect van onze kerk was Th. Molkenboer uit Leiden. Hij was leerling van de beroemde Roermondse architect P. J. H. Cuypers, bekend van het Rijks museum en het centraal station in Amsterdam. Th. Molkenboer bouwde kerken in Leiden, Overveen, Westwoud en 't Veld. De oudste begroting voorde bouw van de nieuwe kerk is van 31 mei 1842. Een aantal opmerkelijke zaken blijken uit de recapitulatie van de kosten. Het afbreken van het oude houten) kerkgebouw en het maken van een hulpkerk: f 375, Nieuw kerkgebouw: - 21.528,30 Toren met klok en kap: - 2.117, Bruggen over de sloot naar de kerk: - 211,60 Vernieuwingen en herstellingen aan de pastorij: - 1.302,90 Beschoeiingen: - 150, Afsluitboom op de weg: - 40, Gebouw voor kosterwoning, winkel en stalling: - 2.590,20 Drie sekreten onder een gelijke betimmering: - 150, Reparatie aan het orgel: - 250, Het is de eerste aanzet voor de bouw. Een aantal zaken vallen op. De plek waar de kerk gebouwd moest worden, lag dus aan het water. Twee bruggen moesten er gebouwd worden om de kerk te kunnen bereiken. Of dat in 1853 ook zo daadwerkelijk is uitgevoerd, is in het definitieve bestek en de voorwaarden van 1853 niet te vinden. Wellicht was die sloot al gedempt of heeft men deze gedempt voordat de bouw is begonnen. Al even verwonderlijk is de slagboom. Waarom en waar deze is geplaatst, is ook in het definitieve bestek niette vinden. Vermoedelijk bij de ingang van de kerk, maar het kan ook bij de koster woning zijn. Was het om de vele landlopers en ander gespuis te weren van het kerkgebouw en de om geving? Al even verwonderlijk is de bouw van de drie toiletten, wellicht boven een sloot rondom de kerk. De kosterwoning is gerealiseerd, de stalling ook. Dit laatste gebouw is bij de aanleg van het sportpark De Kogge afgebroken. Of er ooit een winkel in dat gebouw heeft gezeten, is een open vraag. Geheel bedrag f 28.715,— Aangepast bouwplan Sint Martinuskerk 1871, aanbouwen van sacristie en hoofdaltaar.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2003 | | pagina 16