De kaasfabriek rd in 1883 opgericht in vorige eeuw, kwamen op de boerderij was er zeer trots op als De eerste kaasfabriek in de kop van Noord-Holland werd 't Zand, gemeente Zijpe. Later, zo in het begin van de er in West-Friesland meer van deze kaasfabriekjes. Voor de boerinnen was dit een enorme verbetering want op de de gehele zuivelproductie vrouwenwerk en een boer was hij op de markt de beste prijs voor zijn kaas maakte. Bij de boeren was het gewoonte dat de dochters een gedegen opleiding kregen van hun moeder in het ven/verken van de melk. Ook bij de grote boeren was de eerste meid een belangrijke schakel voor het kazen en het karnen op de boerderij. Deze dienstbode moest er alle dagen voor zorgen dat het melkgerei, zoals bussen, emmers en teems, brandschoon waren. Dit was immers zeer belangrijk voor de bereiding van de producten. Men wist toen nog niet zoveel van bacteriën en hygiëne, maar men wist wel dat je een hoop narigheid voorkwam wanneer je de boel goed schoon hield. Voor het schoonmaken werd een heel lichte chlooroplossing gebruikt en daarnaast vaak soda. Iedere boer had een eigen manier van kaasmaken. De kwaliteit van de één zal beter geweest zijn als van de ander De kaas en de boter werden vroeger door de boer zelf naar de markt gebracht. Het weg brengen van de kazen ging meestal met de kaaswagen. Dit rijtuig ziet men vaak in de optocht in Schagen bij de folkloristische West-Friese markten in de zomer. Ook ging de boerin wel eens mee als ze weer een voorraadje eenden- of kippeneieren had die ze aan de bakkers verkocht. De laatste kaasmarkt in Schagen was in 1915. Als vroeger een boerenzoon trouwde met een boeren dochter en op de boerderij kwam te wonen, kregen zij van de ouders een kaaspers mee als huwelijkscadeau. Deze pers was meestal mooi beschilderd. Links op de pers stond een beeldje van een koe als teken van vruchtbaarheid, rechts een paard als teken van kracht en werklust en in het midden een bokaal als bekro ning. Ook waren de namen van het bruidspaar uitge sneden en de huwelijksdatum was in mooie letters op de pers geschilderd. Omdat het zelfkazen een enorm werk was en men ook een betere kwaliteit kaas op de markt wiide brengen, werd er in veel dorpen door boeren onderling besloten een kaasfabriek te stichten, 't Veld kreeg zijn eigen kaasfabriek in 1905. In dat jaar begon men met de bouw op de hoek Rijdersstraat/Zwarteweg en de fabriek kreeg de naam „Niet gedacht" De fabriek werd opgericht door Dirk Burger, de vader van Krelis Burger die in het landpad woonde, wat nu de Oranjelaan is. Na Dirk Burger kwam Hein Zomerdijk er met zijn gezin te wonen die er tevens als kaasmaker aan 't werk was. Een kaasfabriek in een dorp was niet alleen voor de boeren in en buiten het dorp een grote vooruitgang, maar ook voor veel dorpelingen die naast hun v.l.n.r. Mevr. Zomerdijk-Rood, Hein Zomerdijk, Jan Bes, op het paard Herman Zomerdijk, Piet Raatgers en Jacob Wit.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2003 | | pagina 14