De R.K. Rijwielclub St. Bonifacius 't Veld - Zijdewind In januari 1906 werd een vereniging voor jonge mannen opgericht: de propagandaciub St. Pauius. Door het organiseren van cursussen wilde men de jongelui maatschappelijk en cultureel ontwikkelen en men hoopte dat daardoor allerlei verenigingen zouden worden opgericht. Pastoor M.J. van der Burg, voorzitter van de propagandaciub, heeft in 1934 waarschijnlijk het initiatief genomen om te komen tot de oprichting van een rijwielclub. Gelukkig zijn er van vele vergaderingen verslagen in een notulenboekje opgeschreven. Deze verslagen geven een goed beeld van de moeilijke tijd van voor de tweede wereldoorlog. Sommige stukken tekst zijn schuin gedrukt omdat deze (bijna) letterlijk zijn overgenomen. Schaepman en St. Pauius werden voorgesteld. De heer G v.d. Stoop vond St. Bonifacius een toepasse lijke naam. De aanwezigen besloten om de club de „R.K. Rijwielclub St. Bonifacius 't Veld - Zijdewind" te noemen. Waarschijnlijk is de club dus vernoemd naar de heilige Bonifatius, die leefde van 680 tot 754 en die bij Dokkum werd vermoord. Tijdens deze vergadering werd het reglement doorgeno men. - Het moet een nette en ordelijke vereniging zijn, anders volgt rooiement. - Men zorge voor een reiswaardig rijwiel. - Men dient goed op te letten en vooral ook naar de sinjalen. - Alcoholhoudende dranken zijn verboden. - Bij het passeren van kerken en priesters wordt netjes gegroet. De contributie werd vastgesteld op f 0,50 per jaar, waarvan f 0,15 moest worden afgedragen aan het bondsbestuur. Tijdens deze avond moest men ook de tocht naar de Stille Omgang in Amsterdam regelen. Men sprak af om op zaterdagavond 17 maart om 18.30 uur te verza melen bij J.P. Pepping en dan naar Waarland te fietsen om gezamenlijk verder te gaan. De heren B. Spaansen en M. Hoebe gaven zich op als rijwiel-reparateurs; A. Lichthart en Th. van Baar werden de groepsleiders. Men sprak af dat fietsers onder de 16 jaar niet mee mochten naar Amsterdam. De oprichting Op 20 februari 1934 werd in café J.P. Pepping de op richtingsvergadering gehouden. Dit café stond op de hoek Rijdersstraat Provincialeweg, ongeveer op de plaats waar nu het fietstunneltje ligt. Door de propa gandaciub waren M.F. Niele, voorzitter van het hoofd bestuur, en een commissaris van de bond uitgenodigd. Van een naburige rijwielclub welke al tien jaar bestond, waren voorzitter W. Dekker en secretaris G Bos aan wezig om vragen te beantwoorden. Uit welke plaats deze rijwielclub afkomstig was, staat helaas niet ver meld. Nadat de bondsvoorzitter het werk en het doel van een rijwielclub had uitgelegd, werden alle dertig aanwezige parochianen lid van de rijwielclub. De heer Jn Burgmeijer werd tot voorzitter gekozen, C. Bakker Jnz. werd 2e voorzitter, A. de Boer secretaris, Jn Wit Kz. 2e secretaris en Jb Sinnige penningmeester. Men sprak af dat het bestuur na 1 jaar, dus in 1935, in zijn geheel zou aftreden. Vergadering op dinsdag 13 maart 1934 in café „P. Lichthart" te Zijdewind Kort na de oprichtingsvergadering kwamen het bestuur en 20 leden bij elkaar om enkele praktische zaken te regelen. Het bestuur had een naam willen voorstellen maar een naburige rijwielclub had deze naam al. De namen Aan het eind van de vergadering was er nog een rond vraag. 1. G v.d. Stoop vraagt of er nog biechtgelegenheid is, bijvoorbeeld op vrijdagavond na de kruisweg. De secretaris zal het de zeer eerwaarde heer pastoor vragen, dan zullen de leden het wel horen. 2. G. Boekei vraagt of de eerste fietsvlaggetjes niet vanuit de kas betaald kunnen worden. Het bestuur neemt een afwachtende houding aan. 3. B. Spaanschen merkt op dat de rijwielen nagezien en goed gesmeerd moeten worden. 4. C. Jong biedt aan om de uitnodigingen voor de ver gaderingen voortaan te typen. Aan het eind van de vergadering spreekt de voorzitter de hoop uit dat de gehele tocht een katholieke geest en de roomse blijdschap moge uitdragen. Jaarverslag over het jaar 1934 der R.K. Rijwiel club St. Bonifacius Toen in februari 1934 de rijwielclub werd opgericht, wa ren er 30 leden. Voorzitter Jn Burgmeijer deelde mee dat het aantal al gegroeid was naar 50. Vorig jaar maart hadden 30 leden zich voor de Stille Omgang in Amsterdam opgegeven, uiteindelijk ver trokken we met 28 fietsers. Het was een mooie tocht,

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2002 | | pagina 6