Wit-Gele Kruisgebouw Door de jaren heen is het altijd zo geweest dat mensen verzorging nodig hebben. Zo ook in onze gemeenschap. Vroeger werd er dan een beroep gedaan op het Wit-Gele Kruis van Heerhugowaard. In de vijftiger jaren werd het in onze dorpen (Waarland, Zijdewind en 't Veld) ook langzamerhand tijd om zelf van start te gaan met een eigen Wit-Gele Kruisvereniging. Onder deze vereniging viel de wijkverpleging, de zuigelingen- en kleuterzorg. De eerste wijkverpleeg ster was zuster Trompetter die bij bakker Ruiter in de kost was. Zij werd opgevolgd door zuster Dekker die een eigen huis liet bouwen aan de Rijdersstraat, nummer 80 (naast schildersbedrijf Groen). Overigens waren er vlak voor en na de oorlog al twee zusters, te weten zuster De Boer en zuster Van der Gulik, die de dokter assistentie verleenden bij de bevallingen. Zij gingen 's morgens en 's avonds naar de kraamvrouw om moeder en kind te baden. Het verdere werk deed de wilde baakster. Dankzij het werk van de vereniging kwam er een vaste plek die als uitleenmagazijn dienst deed. Het werd gevestigd in het toenmalige gebouw van de bank. Je kon daar krukken, bedden, steken, enz. lenen en mevrouw Jong-Kolkman hield toezicht op het magazijn. Het was soms wel behelpen. Het consul tatie- en kleuterbureau waren ondergebracht in het café en het biljart of een tafeltje diende als behandel- tafel. Later werden deze activiteiten ook nog in het bankgebouw zelf gedaan. Het ging zo gezegd op zijn „janboerenfluitjes". Ontevreden met deze gang van zaken werden de koppen bij elkaar gestoken en er werd onderzocht of er een plek in 't Veld was waar men een kruisgebouw zou kunnen bouwen. Daarin zouden dan alle activiteiten betreffende de zuigelingen-, de kleuterzorg en het magazijn ondergebracht kunnen worden. Dus werd er veel vergaderd en veel overleg gevoerd met het gemeentebestuur van Oude Niedorp. Er werd een plek gevonden aan de Rijdersstraat, nummer 65, waar het huis van Jan Snip stond (vroeger de boerderij van Arie Winder). Het plan bestond uit de bouw van een wijk- gebouw, een verpleegsterwoning, een magazijn en een garage. Mede door een bijdrage van het preventie fonds, dat het stichten van wijkgebouwen stimuleerde, van de provincie Noord-Holland, afdeling volksgezond heid, en van het kinderpostzegelfonds, dat geld gaf voor de inrichting van het consultatie- en het kinder bureau, kreeg het financiële plaatje steeds meer vorm. Daar stond dan dat mooie gebouw, compleet met woning en garage en magazijn. De woning werd aanvankelijk nog als kantoorruimte gebruikt, maar werd al snel aan een onderwijzer verhuurd. Het waren Gerard Dekker Dz en Dorette Keesom Jd die, keurig verkleed als dokter en zuster, de eerste burger van de gemeente Oude Niedorp assisteerden.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2002 | | pagina 4