Voorwoord Geachte donateurs, Op zaterdag 29 juni jl. werd in de hervormde kerk te Sint Maartensbrug het jaarboek van het Westfries Genootschap door voorzitter drs. Klaas Bant overhandigd aan de historicus drs. Henk Komen uit Nieuwe Niedorp. Namens onze stichting waren Frans van der Eng en ik naar deze bijeenkomst gegaan. Na een inleiding van Ed Dekker, voormalig inwoner van 't Veld, kreeg de heer Komen het woord en hield een lezing onder de titel: „Op zoek naar onze verloren monumenten". Zijn betoog ging vooral over de vraag hoe in de toekomst de zo markante West-Friese stolpboerderijen bewaard kunnen blijven. Na afloop van zijn causerie raakte ik nog even in gesprek met de schrijver van het boek: „Droge voeten op vrije grond. De geschiedenis van West-Friesland en Kennemerland in vogelvlucht". Wij vroegen ons af hoe we op het spoor van verdwenen stolpboerderijen zouden kunnen komen. Hij adviseerde ons om de plekken waar boerderijen hebben gestaan op papier vast te leggen. Deze informatie kan in de toekomst van onschatbare waarde zijn. Thuisgekomen liet ik het dorpsbeeld van mijn jeugd de revue passeren. Geboren en getogen op de plaats waar Ton Broersen nu zijn slagerij heeft, stond vroeger de winkel van Piet Jong ook tussen boerderijen. Vlak bij ons stonden de stolpen van Jan Snip, van Jaap Poland, van Arie Burgmeijer en tegenover de kerk die van Huib Groot. Bij het kerkpaadje stond de boerderij van Dorus Meester en nog verder in het land die van Casper en Grietje Stroet. Iets verder in het dorp stonden de boerderijen van Grietje Pater, Arie Groot, Jan Smit en van de familie De Boer. Ook zien we nog de boerderij van taxibedrijf Sj. Van Diepen, van P.J. Tuin, van J. Dekker en de nieuwe boerderij van Marco Zomerdijk. In Zijdewind pronken er meer en er is er zelfs nog één die echt als boerderij nog dienst doet. Dat is die van Dirk van der Fluit die als hobbyboer nog beesten houdt. Daar zijn echter veel meer boerderijen met een woonfunctie, zoals de Mariahoeve. Om daarin te mogen wonen is een voorrecht, een voorrecht van één van onze bestuursleden. Omdat we pal staan voor het behoud van ons historisch erfgoed hebben we tot nu toe in elk nummer een boerenstolp onder de loep genomen. En daarom ook willen we de maquetteboerderij van Frans van der Eng ooit in de toekomst een keer plaatsen in een bescheiden museumpje. Veel leesplezier bij dit najaarsnummer. Jan J. Jong, voorzitter.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2002 | | pagina 3