Provincialeweg N 241 Hoom-Schagen. Zo kennen we nu de Provincialeweg vanuit onze dorpen't Veld en Zijdewind, als we richting Verlaat rijden. Als we de cover van dit nummer bekijken, dan zien wij daar een soort pad dat in geen enkel opzicht lijkt op de tweebaans Provincialeweg, zoals wij die nu berijden met onze auto's. Tijden veranderen snel. Met de opkomst van de auto diende de overheid - lees hier de provincie - te zorgen voor een aangepast wegennet. Dit artikel wil iets duidelijk maken waarom en hoe en wanneer deze Provincialeweg tot stand kwam. In 1924 stelt E. Luden (CHU) in de vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland dat er in Noord Holland geen fatsoenlijke weg te bekennen is, uitge zonderd 1 of 1,5 kilometer in het gebied rond Bussum, de Kalverstraat te Amsterdam en enkele andere stads wegen. Dit leidt tot een integraal wegennetplan van hoofd ingenieur-directeur Ir. C.J.A. Reigersman in 1924 dat voorzag in 322 kilometer wegen; 200 kilometer boven het IJ en 122 kilometer beneden het IJ. De thans genoemde N 241Hoorn-Schagen heette bij de provin cie toen Schagen-Alkmaar. Totale kosten van die 322 kilometer f 18.600.000,-. In 1926 begon men met de eerste voorbereidingen voor dit uitgebreide wegennet. Wij zullen ons hier verder beperken tot het gedeelte Veriaat-Schagen. Het eerste document inzake de weg Schagen- Niedorper Verlaat is een schrijven van de provincie aan de heer J. Buisman te Oude Niedorp waarin het gaat om de kosten van het bekendmaken van de stukken inzake de onteigeningswet. De heer Buisman diende deze stukken in de Schager Courant te plaatsen. Ook in de jaren dertig was onteigening een moeilijk proces. Het staatje op pagina 26 laat zien dat vanaf 1931 tot 1941 deze procedure liep. Betrokkenen die grond aan de provincie verkochten, waren Jan Pepping, caféhouder op de hoek O ITO ATI EL de. vtrlHi K Tracé van de Provincialeweg Veriaat-Schagen volgens de tekening uit 1932. De slinger door De Weel is niet gerealiseerd. Om De Weel te sparen is de Provincialeweg er rechtuit langs gelegd. Op deze tekening zijn naast de in 1865 aangelegde spoorlijn nog de haltes van Zijdewind en Dirkshorn bij de Middenweg te zien. Ook de aftakking van de lijn naar de veiling van Noord Scharwoude is hog in tact.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2002 | | pagina 23