Voorwoord U heeft het allemaal kunnen lezen in de krant het dorp krijgt een straatnaam, vernoemd naar een bekend dorpsgenoot. De gemeente Niedorp laat hiermede een oude traditie vallen, want na alle bloemennamen zoals Floralaan, vogelnamen zoals Kievitlaan en koningshuisnamen zoals: Beatrixlaan, een Amerikaanse president: John F. Kennedylaan en de meer polderse namen als Valbrugweg en Doorbraakweg, is nu de eer te beurt gevallen aan Willem Leegwater, wijlen onze dorpsgenoot. Voor Leegwater is gekozen boven de Willem Alexanderlaan of Maximalaan, hetgeen na het prinselijk huwelijk van 02 02-02 eigenlijk voor de hand had gelegen. Het verzoek van Mevrouw Jopie Commandeur-Leegwater uit Hoorn is door de gemeente gehonoreerd. Samen met haar broer Dirk hebben zij de krant te woord gestaan en verteld hoe zij hun vader hebben meegemaakt rond de oorlogsjaren. Daar valt niets aan af te dingen want Willem Leegwater heeft aan het eind van de oorlog de zuivering moeten doen en landgenoten, die te vriendelijk voor onze oosterburen waren geweest, moeten oppakken. Dat was geen gemakkelijke taak en Willem Leegwater heeft dat rechtvaardig naar eer en geweten gedaan. Maar wat te denken van al die dorpelingen die ondergronds verzet boden en contacten onderhielden met het klooster in Nieuwe Niedorp dat een wapendepot herbergde, terwijl ook Duitsers ingekwartierd zaten? Onder leiding van The Cat, de vermaarde Hit Schipper uit Spanbroek, die commandant afwerptroepen West Friesland was, organiseerden zij droppings aan de Zomerdijk te Wognum. Vervolgens vervoerden ze de wapens naar het klooster in Nieuwe Niedorp. Zij liepen met gevaar voor eigen leven 's nachts wacht en hielden de wegen naar het droppingterrein onder controle. Dat soort mensen hadden wij ook in onze dorpen. Thijs Hoebe en ook Piet Jong en nog vele anderen waren steeds maar weer bezig zich letterlijk onder de knoet van de nazi's uit te vechten. Niet dat ik nu van mening ben dat er ook een Thijs Hoebe- of een Piet Jongstraat moet komen. Met de Willem Leegwater straat moeten we niet alleen Willem eren, maar evenzeer alle Veltemers en Zijdewinders die het de Duitsers moeilijk hebben gemaakt. Een en ander sluit aan bij het artikel in dit nummer over de vluchtelingen uit Den Helder die hier in de oorlog onderdak hebben gevonden. Het is het verhaal van die mensen zelf, hoe zij hier leefden, hoe zij dat heb ben ervaren en hoe zij zich door die moeilijke tijd hebben geworsteld. Nog altijd komen deze mensen naar 't Veld. Voor hen liggen er ondanks veel narigheid veel mooie herinneringen en zelfs romances. Nu zijn we ruim een halve eeuw verder. Ons land in welvaart en we verfoeien oorlog. We zullen altijd die herinnering levendig moeten houden. Je raakt verward als je op het kerkhof van Margraten in Limburg loopt waar alle geallieerden zijn begraven. Je raakt verward als je het concentratiekamp Struthof in de Franse Elzas bezoekt. Je raakt verward bij het oorlogsmonument Yad Vashem in Jeruzalem waar ik in het jaar 2000, vlak voor de huidige grote intifada, nog was. Verder vindt u in deze uitgave andere, wat minder zwaarwichtige artikelen. Ook willen wij u wat laten weten van situaties en gebeurtenissen met soms verstrekkende gevolgen voor de toekomst. Hoe Zijdewinders, dwars tegen alle verwachtingen in, het nalieten zich aan te sluiten bij de reformatie en hoe een bepaald moerasgebied in Zijdewind „Rietgors" genaamd, door de eeuwen heen steeds van eigenaar wisselde. Dit allemaal kunt u in onze vierde editie lezen. Gaat u er maar even gezellig voor zitten en laat u even terug voeren in vervlogen tijden. Het zal u ongetwijfeld boeien. Jan J.Jong, voorzitter.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2002 | | pagina 3