Ondertussen vergaderde schout Herman van der Woude (officier van de Niedorpercogge) met Hendrick Schoenmaker (burgemeester van Oude Niedorp), met Cornelis Kistemaker (burgemeester van Nieuwe Niedorp), Klaes Houtkoper, Arie Moerbeek en Klaas Jacobs (schepenen van oude Niedorp) over het gerucht dat er een paapse bisschop naar Zijdewind onderweg was. Zij dachten dat door de activiteiten in Zijdewind het bisschopsambt in de praktijk weer hersteld werd. Men vond dat te ver gaan, want dat was niet in het vredesverdrag van Munster geregeld. De komst van een bisschop kon men toch niet tolereren. De paarden werden bij het raadhuis van Nieuwe Niedorp aange spannen en men reed via Verlaat richting De Weel om het euvel met wortel en tak uit te roeien. Zodra ze daar waren aangekomen, zagen zij tot aan Zijdewind een aantal mensen die op enige afstand van elkaar ston den. Die wuifden met „wimpels van neusdoecken" naar elkaar, zodat het bericht over de komst van de officier en zijn mannen in korte tijd bij het preekhuis was. Daar aangekomen zagen zij een menigte van wel 3000 mannen, vrouwen en kinderen. De boomgaard en de erven van de naastgelegen huizen stonden vol met paarden en wagens. De voorpoort was gesloten en het stoutmoedige volk stond met schoppen en rieken klaar. De schout liet de poort openmaken en ging door de voordeur de kerk binnen. „Toen de gezagsdragers in Zijdewind gearriveerd waren, vonden zij niet zoals zij gehoopt hadden, de bisschop verscholen in de onderkiste van de autrar (altaar), maar hij was reeds gevlooghen zodat hij niet in de flagrantie betrapt werd. (in flagrantie: op heterdaad) De vicaris en de 20 andere pastoors werden niet ge vonden. Daar hadden de zakdoekzwaaiers voor ge zorgd! Pastoor Cleerbesem had inderdaad het vorm- feest zorgvuldig voorbereid. De vicaris en de pastoors waren over de achter de kerk gelegen ringsloot ge bracht. Daar stonden paarden klaar om hen over de kade van de Slootgaardpolder naar De Weel te bren gen. Verder gingen ze over de groene dijk van de on langs drooggemaakte polder Heerhugowaard (1629) naar een schuilkerk aan de Huijgendijk in Heerhugowaard. Wel vonden de schout en zijn mannen enkele kost baarheden die men door het overhaaste vertrek had moeten achterlaten. Ondertussen waren velen de kerk via de zuiddeur naar binnen gegaan en riepen dat de Niedorpers niet het recht hadden om hun plechtigheid te verstoren. Zij beriepen zich op het vredesverdrag met Spanje. De schout gaf de opdracht om de mensen de kerk uit te zetten en om de twee belangrijkste helpers van pastoor Cleerbesem te arresteren. Willem Alberts en Pieter Dissel werden in hechtenis genomen totdat zij verteld zouden hebben waar de bisschop verbleef. De menigte schreeuwde en joelde toen duidelijk werd dat de Schout de inventaris in beslag wilde nemen. Hij werd blijkbaar bang en heeft toen maar een beschrij ving ervan gemaakt. Hierin stond de volgende beschrij ving van de bisschopsstaf: „eenen staf met een breet lofwerck aen het eynde, schijnende de Bisschops, ofte Suffragaens Scepter, met Gouden knoopen." (lofwerck: bladervormige versiering) (suffragaanbisschop: bisschop van een gebied dat tot een door een aartsbisschop bestuurde kerkprovincie behoort) Op onderstaande foto van het Nieckelandt ten noorden van Zijdewind met links tussen de bomen de boerderij van de familie Kruijer. Op deze plek moet reeds in 1611 bebouwing (meerdere huizen) zijn geweest. Uiterst rechts de boerderij van Poland, daarnaast de stolpen van de familie Wit. Er wordt gesuggereerd dat in deze omgeving het preekhuis zou hebben gestaan. In de volgende uitgave van 't Is mooi weest gaan wij hier nader op in.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2002 | | pagina 22