dienen. We moeten ons realiseren dat Bernard noch Mietje familie in de naaste omgeving hadden. Zij waren dus aangewezen op hulp van buren of vrienden. Deze buren waren er getuige van hoe Bernard in de nacht van 10 op 11 november 's nachts om vijf uur zijn laatste adem uitblies. Hij was nog maar 40 jaar oud geworden en liet zijn vrouw en zoontje van bijna 4 jaar achter. Voor Mietje was dit een trieste en heel moeilijke dag. De elfde novem ber was immers ook de dag van Sint Maarten, de dag dat de kinderen huis aan huis langs de deuren gingen, Sint Maartenliedjes zongen en dan ver heugd naar huis gingen om de opge haalde snoepjes te bewonderen. De volgende dag gingen de buren Cees en Arien naar het gemeentehuis om het maar geen volgzame gelovige. Tussen hem en de pastoor van de parochie had het nooit goed geboterd, want deze priester nam het hem nog altijd kwalijk dat hij zijn huishoudster had ingepikt. Bovendien vond de pastoor dat Bernard teveel aan Bacchus had geofferd. Hij was dus van mening dat Bernard door de drank te water was geraakt. Het was zijn eigen schuld dat hij daardoor vroegtijdig de dood tegemoet was getreden. De pastoor besloot daarom dat Bernard om bovenge noemde reden in ongewijde aarde moest worden begraven. En zo geschiedde het want de pastoor wist het, was dienaar van God en daar moest een gewoon mens maar naar luisteren en zich bij neerleggen. Voor Mietje was dit een enorme teleurstelling. Jarenlang had zij zich uitgesloofd op de pastorie en nu kreeg zij te maken met onbegrip en domheid van een parochie dictator. Zij moest echter met haar zoontje verder, maar wist dat haar man een gelovig mens was en een zeer innemende persoonlijkheid voor zijn hele omgeving. Mietje liet een keurig gedachtenis- of bidprentje drukken met daarop drie kernachtige teksten die bij uitstek van toepassing waren op haar eigen Bernard. A. Uit dit sterfgeval blijkt weer eens dat de dood onver wachts komt. B. Bernard was gezien bij de mensen. C. Hij geloofde dat met de dood het bestaan van de mens niet ophoudt. Zo is dan helaas een einde gekomen aan het leven en werken van een zeer gerespecteerd mens die als manufacturier in de volksmond poepenzak werd ge noemd. En zo is het dan ook geschied dat het geslacht Jaspers hier is blijven voortbestaan. RUST IN VREDE. overlijden van Bernard aan te geven. Daar werd het opgeschreven in het overlijdensregister om het voor altijd vast te leggen. Alleen Arien Bakker ondertekende de akte want Cees Bleeker kon lezen noch schrijven. De begrafenis gaf nog wat problemen want, zoals u al had opgemerkt, was Bernard een zeer gelovig man Veel dank aan de gebroeders Jaspers die het stamboomonder zoek hebben gedaan, waarvan ik veel gegevens heb mogen gebruiken om aan dit poepverhaal te werken. De tekst komt gedeeltelijk uit het boek: "Van Jasper tot Jaspers, 500 jaar familiegeschiedenis". s li m: TturviKKH t: BID VOOR DE ZIEL VAN ZALIGER 1 BERWAIIUDS IASPIüRS, Overleden te Zijdewind den llJc No vember 1842. in den ouder dom van ruim 40 Jaren. Waakt dan, want gij weetniet welk Jj uur uw Heer zal komen. Matlh. 24: ia v. 42. Hij was hemind b\j lied en b'j de menschen-, ztjne yedachtenit zal fp in zegening wezen. Wijze Mail 45:1 (rij hebt nu wel droef heid, maar ik zat u wederzien en dan zal uw hart blijde zijn. Joan. IB: 12. Het manufacturenwinkeltje van Joan Prinz gezien door de kerkpoort.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2002 | | pagina 20