met het werk van Gerrit Rietveld (1888-1964) een Hollandse tijdgenoot van 'De Stijl'. Stond hier vroeger een stolp met een kapberg hooi ernaast, nu staat er een kunstwerk met een grote K en de tijd zal ons leren of het went, maar wat mij betreft hoort kunst ook baanbrekend te zijn. Een ding weet ik zeker: als de lucht er 's nachts rondom oranje kleurt, staat het er een stuk minder bij dan bij daglicht met al dat weiland rondom. Bouwkunst het kost een paar centen maar je hebt er dan ook iets voor! Op de Oostkade net over de ophaalbrug linksaf wordt momenteel onder leiding van P.J. Vos uit Callantsoog gebouwd. Dat wordt wonen onder de grond met licht van buiten via de naast het huis gegraven lichtzuilen. Alles gebouwd naar de huidige maatstaven en normen van leefruimte, luxe, isolatiewaarde, verwarming, enz. Het geheel wordt afgedekt door een traditionele ver springende rieten kap, afgewerkt met een degelijk metaal als koper, kortom een lust voor het oog en dan ook nog op een stekkie waar we alleen maar van kunnen dromen. De creatie van architect Peter Thoes van architectenbureau Hoek Thoes uit Alkmaar is het in het oog springend huis welgelegen aan de Moer beek, hoek Doorbraakweg. Een niet-alledaagse archi tectuur geïnspireerd door de helderheid van het Bauhaus-concept geïntegreerd met een technisch accent (Bauhaus was voor de oorlog een hogeschool voor architectuur en toegepaste kunsten in Dessau welke door de nazi's in 1933 werd gesloten). Het beste kunnen we deze stijl dan ook vergelijken Wie gezegend is met veel fantasie kan volgens de architect in de stalen dak beëindiging van de kubus de kap van een traditionele boerderij herkennen.Onze omgeving oogt mis schien ongerept, maar kampt in werkelijkheid met een almaar groeiende infrastruc tuur, een oprukkende verstedelijking en een grootscheepse verkaveling. Vandaar de moderne architectuur. Bauhaus/deStiji, de volstrekte abstractie de rechte lijn en rechte hoek alsmede de drie primaire kleuren te weten rood geel. blauw en de drie primaire niet kleuren; zwart, grijs en wit. m Op de nominatie voor de sloop. Kunnen we dit kleine monumen tje nu niet voor het nageslacht bewaren, er is al zoveel moois verdwenen. Misschien met een grote hijskraan een stukje verderop weer neerzetten want het zal wel in de weg staan voor de hoge heren.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2002 | | pagina 13