In die tijd wordt hard aan de spoorlijn Alkmaar-Den Helder gewerkt. Maar laten we met onze gedachten in 't Veld blijven. Dat het principe van tijd is geld, getooid met de nodige drang van gepaste soberheid in die tijd, straalt onze kerk dan ook van alle kanten uit. Het overdadige en sierlijke wat we in de barok en rococo kunnen zien, vinden we dan ook pas weer terug in de architectuur van begin negentiende eeuw. Over het algemeen kunnen we dan ook stellen dat de uitstraling van een kunstwerk een weerspiegeling is van de welvaart uit de tijd dat het ontworpen c.q. gebouwd is. Vandaag de dag geldt nog steeds dat het in dienst nemen van een architect de nodige extra kosten met zich meebrengt. Kosten die zich hopelijk reflecteren in de wat meer abstracte geneugten, zoals lust voor het oog, leefbaarheid, e.d. Van de jongens school die samen met het patronaatsgebouw onder bezielende leiding van architect Simon Jozef Overtoom uit Schagen werd gebouwd, rest ons nog een enkele jeugdherinnering. Uit het overgebleven fotomateriaal kunnen we opmaken dat het toen wat beter ging met ons dorp. Pastoor Verstappen (overleden in 1878) had immers in zijn testament al wat nagelaten voor dit project dat pas in juni 1919 opgeleverd werd. Dit schoolgebouw is de geschiedenis ingegaan als de St. Martinusschool. Een geheel andere naam welis waar, maar de ingeschreven aannemers schrijven in hun aanbestedingen in 1918 allemaal over de Maria- school, dus vandaar. De school die we vandaag de dag beter kennen als de Mariaschool aan de Rijdersstraat is dan ook voor mij een voorbeeld van schoonheid uit het verleden, duidelijk gedateerd en mooi wat betreft opzet, vlakverdeling en kleurgebruik, ook qua materiaalkeuze is hier wat betreft constructie, indeling en afwerking van zowel in- als exterieur goed nage dacht. Dit alles, samen met de hiervoor genoemde aan dachtspunten, maakt het hier prettig vertoeven. Wij kunnen dan ook rustig stellen dat de architect Willen Robbers uit Haarlem hier in 1931 een mooi gebouw heeft neergezet voor de hoofdzakelijk aanstormende leergierige rooms-katholieke meisjes. hrifJff De Hartenburgkerk te Leiden is een ontwerp van architect Th. Molkenboer. Een oude kist die onlangs bij mijn schoonmoeder van zolder af kwam was versierd met het alom bekende Delftsche slaolieontwerp van Jan Toorop (Bergense school) 1858-1928. Maar goed dit even ter zijde, over verzamel objecten hebben we het wei een andere keer. FJ^J De school die we vandaag de dag beter kennen als de Mariaschool aan de Rijdersstraat is voor mij een voorbeeld van schoonheid uit het verleden: duidelijk gedateerd en mooi wat betreft opzet, vlak verdeling en kleur gebruik, ook qua materiaalkeuze.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2002 | | pagina 11