Ik ben dus op zoek gegaan. Op zich is dat een heel mooie bezigheid, want je raakt zo bij verschillende mensen aan de praat. Allereerst ging ik een praatje maken met de familie De Boer die er vlakbij had gewoond. Zij wisten veel dingen van vroeger, ook uit overlevering. Dit eerste gesprek bleek een daalder waard te zijn want zij hielpen mij prachtig op weg. Zij konden beamen wat Toon mij al had verteld: de familie Vlaar was de laatste bewoner van het eiland geweest. Zij vertelden dat, als het hoog water was, de kinderen Vlaar vanuit de deur konden vissen! Al spoedig belandde ik in Wervershoof bij architect S. Bruin. Hij kon mij helpen aan een kaart van de topo grafische dienst uit 1914. Deze kaart is ook gebruikt door het leger. De heer Bruin heeft een gedeelte van de kaart gekopieerd en vergroot. Kort daarna kwam de heer A. Keesom met een prachtige kopie van een kaart van hetzelfde gebied. Zo werd ik dan door deze mensen geweldig geholpen, daarvoor mijn hartelijke dank. Onder het genot van een lekker bakkie koffie raakte ik aan de praat met een van de laatste erfgenamen van dit eiland: de heer Tinus Bakker. Elke zondagmorgen na de kerkdienst moest de heer Bakker voor zijn vader de huur ophalen bij de familie Vlaar. Hij was dan im mers toch in de buurt. Zijn vader was tijdens een open bare verkoping in het bezit gekomen van het eilandje met woning. Deze woning was al onbewoonbaar ver klaard en volgens overlevering bood vader Bakker bij opbod tijdens de veiling mee om het strijkgeld te innen. Hij bleef echter aan dit bezit „hangen" want niemand bood meer in de tweede „afslagronde". Enkele dagen na het gesprek in Langedijk met Tinus Bakker en zijn vrouw las ik in de krant dat hij plotseling was overleden. De heer C. Dekker vertelde mij nog het volgende. Het eilandje was zo klein dat het paard bij regen alleen nog in het midden droog stond. De voorzitter van de stichting tot behoud van historisch erfgoed vond dit ook een interessante geschiedenis en heeft daarom zijn licht bij het kadaster opgestoken. Zo kwamen wij tot de conclusie dat het juist was wat we tot nu toe hadden ontdekt. Ook de dochter van de heer Vlaar was inmiddels aan het zoeken naar haar geboor tegrond in 't Veld. Volgens het kadaster dat in 1838 werd opgericht, was boer Simon Schouten vanaf die tijd de eigenaar van het eilandje. Deze grond werd omschreven als bos, groot 01.70 are. In 1867 werd het verkocht aan landman Jacob Schouten, later aan landman Pieter Kieft te Veenhuizen. In 1895 werd het verkocht aan de bekende Cornells Hille, timmerman te Zijdewind en die heeft in 1900 een woning op het eiland gebouwd. Volgens het kadaster was het toen bos en bouwland in eigendom van een stichting. In 1922 werden huis en erf, perceel A 272, verkocht aan Jan Meijering, visscher te 't Veld en Nieuwe Niedorp. Het huis werd in 1939 onbewoonbaar verklaard en werd met vergunning tot slopen verkocht. Het werd toen be schreven als bergplaats. Dirk Bakker, landbouwer aan de Boomerwaal in Oude Niedorp, werd de nieuwe en de laatste eigenaar van dit De „Ringsloot" die via het hoekhuis naar de Kampen slingerde, had op de hoogte van de boerderij van Cees Dekker een inham die in de volksmond „Het Eiland" heette.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2001 | | pagina 9