Het eiland Juni 2001: schitterend weer om te tuinen, tijd om te zaaien en te planten. Zo ging ik dus naar mijn volkstuin, dé plaats voor de nieuwtjes en de sterke verhalen van de kleine tuinder. Voor de één is het een plek in de natuur om je gedachten en de grote en kleine zorgen op een rijtje te zet ten. Een ander kan er genieten van het groeien en bloeien om iedere keer weer verwonderd te staan van de natuur die ons voor vele verrassingen zet. Weer een ander vindt er zijn sociale contac ten. Zo blijkt heel vaak dat volks tuinen een onmisbare plaats in onze samenleving hebben. Vooral de ouderen mis sen de scheersalon ofwel de kapper, waar de nieuwtjes werden uitgewisseld en besproken, ter wijl men op zijn beurt zat te wachten. Zo ging ik dus op weg naar mijn eigen perceeltje op de volkstuin en werd door collega-tuinder Toon aangespro ken. Hij hield mij staande en zei: „Nou heb ik een vraag aan jou, want jij hebt volgens mij de leeftijd dat je dit weet of dat je er wel eens van gehoord hebt. Weet je, ik kom zelf uit Beverwijk en daar heeft mijn vrouw kortgeleden contact gehad met iemand, die vertelde dat zij geboren was in 't Veld op een eiland. Nou wil ik wel eens weten: kan dit waar zijn, heeft hier echt een eiland gelegen en waar moet dat dan zijn geweest?" Ik zei tegen Toon: „Dat is een heel goede vraag, daar zal ik gebruik van maken voor dit helemaal in de vergetel heid raakt. In de eerste plaats kan ik je vertellen dat het waar is. Ik meen dat het eilandje verdwenen is tij dens de verkaveling en dat was ook al weer zo'n kleine veertig jaar geleden. De jongeren onder ons zullen dit misschien ook wel interessant vinden. Heel vaag kan ik mij herinneren dat op het eiland een klein huisje heeft gestaan. Het eilandje was niet groter dan mijn volkstuin. Later, nadat het huis gesloopt was, zaten we daar wel eens te vissen." Nou sprak Toon: „Moet je me eens vertellen waar dit dan was want ik heb geen idee. Was het soms ergens bij De Weel, want dat is ook een interessante omgeving?" „Ik zal jou uit de droom helpen Toon, want het is precies het tegenovergestelde. Het eilandje lag aan de oostkant van 't Veld, in de gemeente Nieuwe Niedorp. Eén van de omroepen organiseert elk jaar een dag die ze Kerkenpad noemen. Het publiek kan op die dag dan verschillende kerken bezoeken en bekijken. Nou, wij hadden hier al voor 1900 een „Kerkenpad". De parochianen van de Martinuskerk kwamen fietsend en lopend uit de Oosterkampen over diverse landpaden. Zo kortten zij de afstand naar de kerk in door over het „Kerkenpad" te lopen. Dit pad liep vlak langs de boerderij van C. Dekker, die hier nu nog woont. Vandaar dat het later ook het padje van Dekker werd genoemd. Vóór de familie Dekker heeft Gert Roos er gewoond." Zo bracht Toon mij op het idee om te gaan uitpluizen wie er op het eilandje hebben gewoond, wie de eigenaars zijn geweest en of er nog wat terug te vinden was op oude kaarten van het waterschap of van het kadaster. Een oude (zwarte) en een nieuwe (grijze) kaart van 't Veld over elkaar afgedrukt. In de cirkel lag het eiland.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2001 | | pagina 8