(ft boomgaard met veel notenbomen. Hij exporteerde veel naar Engeland en had succes in zaken. Vaak hield hij zich ook bezig met het ven/verven van onroerend goed. Soms alleen om de sport en het strijkgeld. Als hij in 't Veld bij een openbare verkoping in het café tegenover de kerk bood op een boerderij waar nu de zes een gezinswoningen staan, bleef hij aan het bod van f 90.000.- hangen, terwijl hij voor het strijkgeld ging. In 1878 verkocht hij zijn florerende fruitkwekerij en ves tigde zich als boer in 't Veld. Maar hij bleek meer fruit kweker dan boer en zocht alweer naar andere mogelijk heden. Hij deed de boerderij bij de kerk van de hand en kocht een kleinere boerderij op de plek waar voorheen de boerderij van Arie Winder stond. Deze boerderij werd later gesloopt om plaats te maken voor het Wit-Gele- Kruisgebouw. Daar woonde hij enkele jaren en in 1887 kocht Jacob Jong café 't Haasje te Zwaagdijk, verliet 't Veld en bleef voor de rest van zijn leven kastelein. Zijn beide zonen Kees (Cornells) en Jan (Johannes) bleven in 't Veld. Jan kocht een woonhuis met stallen in de Kampen op de plek waar nu de Floralaan ligt en het huis van Gerard Blom staat. In 1887 trouwde Jan Jong met Grietje Veldman van 't Hoefje uit Nieuwe Niedorp. Kees liet een pand aan de latere Provincialeweg bou wen dat dienst deed als café en Landbouwcredietbank. Pastoor Van Hertum die van de muzikale kwaliteiten van Jan Jong op de hoogte was, vroeg hem of hij orga nist wilde worden van de Martinuskerk. Jan deed dat met veel overgave. Het kostte hem veel tijd en iedere keer moest hij lopend uit de Kampen komen om in de kerk het orgel te bespelen. Het was pastoor De Graaf die ervoor pleitte om wat dichter bij de kerk te komen wonen. In 1897 lukte dat. Hij kocht de zaak van schil der Lingerak aan de Rijdersstaat 87 en begon daarin een kruidenierswinkel. Jan en Grietje Jong hadden toen al vier jongens en twee meisjes. Later kwamen daar nog drie jongens en twee meisjes bij. De laatsten waren Cor (1905) en Piet (1906); het laatste meisje was Gré (1907). Jan Jong leidde een druk bestaan. Hij was kruidenier, organist en hulpkoster bij zijn zwager Gert Veldman die op zijn beurt de organist weer assisteerde bij het orgel- trappen (zie boekje twee). Jan Jong had achter de paardenstal tegenover de pastorie nog een bunder kerkenland waar hij zijn meegebrachte koeien vanuit de Kampen op weidde. Verder werkte hij nog als hulp bij Arie Molenaar aan het kerkpad (nu Hans de Jong) en bij Lou Bas aan de Zwarteweg. De naam van Jan Jong dook ook nog op bij een verslag van een boelhuis dat op 28 maart 1927 werd gehouden en waar hij de 20® koper was voor handel tot een be drag van f 0.80. (De nota ziet u op de volgende pagina.) Als organist begeleidde hij het mannenkoor bij de wis selende gregoriaanse gezangen van iedere zondag. Verder waren er nog vele andere diensten als rouw en trouw, maar ook speelde hij tijdens de vespers en het lof. Ongetwijfeld zal hij vele keren aan het eind van het 40-urengebed of met Christus Koning het majestueuze lied „Aan U, o Koning der eeuwen" gespeeld hebben. Vervolgens diverse Ave Maria's, het Panis Angelicus en de diverse twee- en driestemmige missen van Perosi. Een ander kleinkind van Jan Jong, de nu 77-jarige Jan Jong uit Schagen, weet zich nog te herinneren dat na de hoogmis op zondag opa Jong altijd een borreltje dronk met Lingerak en Wijert Komen, met wie hij be vriend was. In zijn huis aan de Rijdersstraat 87 had hij een harmonium staan waarop hij zich kon voorbereiden op het orgelspelen in de kerk. Vanaf 1935 was Jan Jong geheel blind. Toch bleef hij het orgel bespelen tijdens de vieringen. Zijn oudste dochter Mien bracht hem via de koortrap naar de koorzolder. Hij begeleidde op zijn scherpe gehoor de vieringen. Toen hij in 1927 vijfenzestig werd kreeg hij van pastoor De Kok een pen sioen van f 6.- per week. Op dat moment had de orga nist er al 40 dienstjaren opzitten. Hij maakte net de 50 jaren vol; in december 1937 over leed hij na een kortstondig ziekbed. Zijn jongste zoon Piet was in 1930 gestart met een groentehandel aan de Rijdersstraat 81 waar nu Maikel Smit woont. In 1937 werd duidelijk dat voor het pand en de zaak een nieuwe bestemming diende te worden gevonden als opa Jong er niet meer zou zijn. Gezinsfoto voor de winkel, nu slagerij Ton Broersen. De jongste op schoot is Gre. Piet, die zijn vader later als kruidenier zal opvolgen, is nog niet geboren. Het pand rechts is nu café 't Veld. Links de kerkorganist, rechts zijn echtgenote Grietje Veldman

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2001 | | pagina 5