<3 Een leven lang kerkorganist In het aardrijkskundig woordenboek van A.J. van der Aa uit 1846 lezen we het volgende: „De Rooms Katholieken, van welke men er ruim 220 aantreft, behoren tot de statie van 't Veld, welke In de burgerlijke gemeente van Nieuwe Niedorp een kerk heeft. Voor de Refor matie was de kerk aan de H. Bisschop en Belijder Martinus toegewijd. Naar deze Patroon is later ook de kerk van 't Veld genoemd." „Het is een vervallen gebouw zonder toren, doch van een orgel voorzien." In 1846 had de kerk van 't Veld dus al een orgel. Dan wordt in 1853 de nieuwe kerk ge bouwd en we lezen over de inwijding van het nieuwe orgel: „Den 12 december 1871 werd een nieuw orgel ingewijd. Dit was voor het grootste gedeelte door vrijwillige giften der parochianen bijeengebracht. Het orgel had achttien registers en twee klavieren en was vervaardigd door de heer L Ypma uit Alkmaar voor de somma van f4.050,-. De orgelkast werd geleverd door de heer L. Veneman te 's Hertogenbosch voor de prijs van f2.000,-." Dan volgt een passage over de gehouden feestpredi katies en gaat het artikel verder met: „Meesterlijk werd de eerste mis van „van Bree" uitgevoerd door het zang koor. Des namiddags om 2 uur waren de parochianen weer Tempelwaarts geroepen teneinde het orgel in zijn verschillende registers te horen bespelen. En toen de heer P. Ypma en de heer Immink, geneesheer te Hoog woud, om beurten enige muziekstukken ten gehore brachten, maakte dit op alle aanwezigen een diepen indruk. Eenparig was men van oordeel dat het orgel een prachtige aanwinst was en een sieraad voor de kerk van 't Veld. In de parochiearchieven uit het jaar 1926 treffen we een rekening aan van timmerman/aannemer Piet Burgmeijer. Het betreft de verplaatsing en maken van de orgelkast. Voorzover bekend stond de speeltafel voor 1926 in het verlengde van de kerk in een niet-praktische opstelling ten opzichte van koor en dirigent. In 1926 werd de speeltafel naar achteren geplaatst tegen de orgelkast aan en wel in de breedterichting van de kerk. Een bijzondere organist De Martinusschool kende een onderwijzer met de naam De Vries. Van hem kregen wij ook godsdienstles. In één van zijn verhalen had hij het over een organist van de Martinuskerk die in de laatste jaren van zijn leven blind was, maar toch nog bij machte, het orgel van de Martinus te bespelen. Ook vertelde hij dat op een zon dag tijdens de hoogmis de organist verstek liet gaan en zangers en dirigent zich afvroegen waar deze plichts getrouwe man nu bleef. Hij kwam ook niet want hij be hoorde ook niet te spelen. In de vastentijd voor de oor log zweeg het orgel. Pas op paaszaterdag mochten de klanken weer door de Martinus klinken. Later in gesprekken met mijn vader ontdekte ik dat deze verhalen mijn opa, Johannes Jong van de Rijdersstraat 87 betroffen. De beschrijving van deze organist van de Martinuskerk (1887-1937) is gemaakt aan de hand van mondelinge overleveringen van zijn nakomelingen, die hem gekend hebben. Als eerste komt aan het woord kleinkind Cor Kok uit Ede. Hij bouwde in Ede een levensmiddelen- verpakkingsindustrie op, nu eigendom van Ahold. In juni 1981 nam hij afscheid als directeur van zijn bedrijf en in zijn persoonlijke bijdrage aan het personeelsblad van het bedrijf Kok-Ede B.V. schreef Cor Kok: „Het kruideniersvak trok me onweerstaanbaar aan. Ik had er ongemerkt mijn hart aan verpand sinds ik zo vaak had mogen logeren bij mijn grootouders van moeders kant. Wie had er toen een opa, die op zijn winkeldeur in grote letters in een boog boven zijn naam Jan Jong „in kolo niale en grutterswaren" had staan? Opa Jong uit 't Veld had dat. Ik was bezeten van die kruidenierswinkel." Wie was Johannes Jong nu eigenlijk? Jan Jong werd op 16 maart 1862 geboren te Wester blokker als zoon van Jacob Jong en Vrouwtje Kooter. Deze Jacob Jong was fruitkweker en tuinder en had een Deze foto is in 1914 gemaakt voor de boerderij van Jaap Poland aan de Rijdersstraat nr 74, waar nu Ton Groen zijn autobedrijf heeft. Het gedeelte van de boerderij is gesloopt, het woonhuis is het oorspronkelijke voorhuis van de boerderij. Van links naar rechts bovenste rij: Trien, Jan, Vrouwtje, Gert, Sijpje, Willem. Op de onderste rij: Cor, Jaap, Piet, organist Jan Jong, Grietje Veldman, Gre en Mien.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2001 | | pagina 4