Voorwoord Geachte donateurs, Het gaat onze stichting voor de wind. Nog steeds worden we overspoeld met nieuwe aan meldingen van mensen die kennis willen maken met ,,'t Is mooi weest". In het nazomer weekend van 18 en 19 augustus jl. was de stichting met een stand present in de oude timmenverkplaats van Gert Boekei aan de Rijdersstraat en de daar aangemelde leden heten we van harte welkom. We kunnen u verzekeren dat het een aangename kennis making zal zijn, want iedere keer weten we bijzondere wetenswaardigheden uit het rijke verleden van onze dorpen op te diepen. U kunt daar ook een actieve rol in spelen en ons van zaken in kennis stellen die wij of niet weten of niet kunnen weten. Wij stellen dat zeer op prijs. Enkele lezers hebben gevraagd, waarom wij geen namen onder de artikelen zetten. Onze werkwijze willen wij u hier verduidelijken. Evenals met het boekje: Als een wind vlaag over velden" willen wij het magazine zien als een prestatie waar wij gezamenlijk voor staan. Voor lezers die de redactieleden goed kennen, zal het dikwijls voor de hand liggen uit welke pen een artikel is gevloeid. Indien u per se iets wilt weten, kunt u altijd bij de redactie informeren naar de schrijver. Een andere aangelegenheid betreft onze huisvesting. Wij willen op u een beroep doen om mee te helpen zoeken naar een geschikte plaats voor het plaatsen van de dorps maquettes van Zijdewind en 't Veld, de stolpboerderij van Frans van der Eng en de boereninterieurs van Betsie Bakker-Groen. Indien u een schuur over hebt of een andere geschikte locatie, dan houden wij ons daarvoor aanbevolen. Op voorhand stellen wij dat de locatie in één van onze dorpen dient te zijn, dat wil zeggen in Moerbeek, Zijdewind of 't Veld. Als eenmaal die locatie er is, zijn we ervan overtuigd, dat wij voldoende mensen bereid zullen vinden om er een fraaie oudheidkamer van te maken. De gemeente Zijpe in Schagerbrug beschikt over een prachtige ruimte waar ze mar kante zaken van alle dorpen hebben tentoongesteld. Bijzonder interessant is het feit dat de historische vereniging Zijpe beslag heeft weten te leggen op het fotoarchief van de gebroeders Niestadt uit Schagen. Deze twee broers hadden een fotozaak in Schagen en waren daarbij jaren persfotografen voor de Schager Courant. Eén van de medewerkers van de vereniging vertelde mij dat de gemeente Schagen twee zakken met negatieven op zolder had staan en er eigenlijk niets mee deed. De historische vere niging Zijpe oordeelde dat hier enorm veel documentatiemateriaal lag en vroeg of de vereniging de negatieven mocht hebben. Veel is onbruikbaar maar ook veel is de moeite waard om te behouden. Alle bruikbare negatieven worden momenteel gedigitaliseerd. Hierdoor wordt waardevol materiaal voor de toekomst behouden. Daarbij zijn uiteraard ook veel foto's uit onze dorpen. Bij het zien van een foto van het bestuur van de LTB uit de zestiger jaren ontdek je nog mannen als Dirk Stadegaard, Theo Broersen en Piet Bruin. Als historicus dien je met elke bron verantwoord om te gaan. In dit geval heeft de historische vereniging uit de Zijpe dat goed gedaan. Tenslotte willen wij u nog wijzen op een instantie die in onze streek veel aan historisch onderzoek doet en ook veel publiceert. Wellicht kent u het Westfries Genootschap dat in Hoorn is gevestigd. Wij kunnen u aanraden lid hiervan te worden omdat het Genoot schap elk jaar een bundel uitgeeft die het lezen zeker de moeite waard is. Als de historie van ons gebied u na aan het hart ligt, is dit de kans uw kennis hierom trent op te vijzelen. Wij wensen u veel leesplezier met ons derde nummer. Jan J. Jong, voorzitter

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2001 | | pagina 3