Er was eens.... Monsternemer! In vroeger tijden was het de gewoonte dat een maal per drie weken de monsternemer kwam. Dit was iemand in dienst van de melkfabriek. Hij nam 's morgens en 's avonds tijdens het melken van iedere koe een monster van de melk. Hij deed dit zorgvuldig in een glazen flesje met de naam van de betreffende koe erop. Deze monsters gingen mee naar de fabriek waar ze werden onder zocht op onder meer eiwit- en vetgehalte. Deze prachtige stolp is gebouwd in 1911 aan de Moer beek 253 te Moerbeek, gemeente Oude Niedorp, in opdracht van het rooms-katholieke jongensweeshuis te Amsterdam. Deze stichting bezat sinds 1780 vele boerenplaatsen in heel Nederland. Albertus de Jonnaville was de eerste die op deze boerenplaats kwam werken met 22 hectare land. Vanaf 1920 begon Adrianus Simon Groot op deze boerderij te boeren met één boerenknecht, gras- en bouwland, koeien, schapen en twee paarden. In 1966 ging het bedrijf over op zoon Thijs. Hij begon met 25 a 30 melk koeien en jongvee. Toen op 27 juli 1967 kortsluiting ontstond in de hooiventilator ging deze mooie boerderij helaas in vlammen op. In 1971 werd voor de familie Groot dit prachtige boerenbedrijf gebouwd aan de Doorbraakweg 2. Deze weg was net nieuw aan gelegd vanwege de ruilverkaveling. Nu werkt zoon Martin op dit bedrijf met 40 melkkoeien en 30 stuks jongvee op 32 hectare land. Dit bouwwerk staat nu op de plaats waar eens de boerderij van de familie Groot stond, thans Moerbeek 20. De voormalige boerderij van de familie Groot op Moerbeek 20 Een foto uit 1959, genomen tijdens het monster nemen. V.l.n.r: Simon Tesselaar, Johan Groot, Thijs Groot en Gré Groot.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2001 | | pagina 22