bracht, stond de vrouw Vrij dag in een buitengewone strafzitting terecht als ver dacht van poging tot moord, doodslag, ernstig lichamelijk letsel of eenvoudige mishan deling. De publieke tribune, alias engelenbak, was behalve met de gewone weekabbonnees, gevuld met op z'n Zondags uitgedoste inwoners van dottendorp, die met intense belangstelling het verdere verloop van het echtelijke drama uit de bedstede, tracht ten te volgen. Nu werd er dan ook genoeg verhandeld om nog 'n kolom of 6 van dit veelgelezen blad vol te kalken, maar we moeten ons beperken. De getuigen verklaringen, waarvan de van manlief Piet het meest verzwa rende was, gevoegd bij de bij komende omstandigheden, gaven de officier aanleiding om tegen de vrouw, die perti nent bleef ontkennen, niet minder dan 3 jaar gevangenis straf te vorderen. Maar zij was Vijf jaar gevangenisstraf sprak de rechter voorzien van een verdediger, die zich niet spoedig in een hoek liet drukken en de belan gen van de vrouw behartigde, alsof zij de eega was van de burgemeester. Niemand min der dan Mr. Leesberg stond haar bij als raadsman en ver dediger en deze volgde dan ook een verdedigingstaktiek, die casu quo de besten kans bood van slagen. De mokerslagen van de plei ter waren in hoofdzaak ge richt op de armen Piet, die persé van de vrouw afwilde. Piet die meer in de herberg zat dan 'n jonggehuwd man paste. Die zijn huisje had ver kocht, stikum, achter de rug van zijn "jonge" vrouw om, niettegenstaande zij in ge meenschap van goederen waren gehuwd. En die ten slotte het duistere plan had beraamd, zich zelf met een scheermes te garneeren en dan de schuld te werpen op zijn argelooze vrouw. Die ver moedelijk reeds dagen lang op een goede gelegenheid had geloerd, zich van het scheermes had meester ge maakt en dit listiglijk zou heb ben kunnen verbergen in de rustieke pot de chambre die permanent geëtaleerd stond op het bedbordje in de bed stede. Inderdaad, de verdedi ger liet niets onbeproefd om zijn cliënte buiten het bereik van de justitie te stellen en hij schroomde zelfs niet haar onmid dellijke invrijheidstelling te ver zoeken. Dat het de verdediger niet gelukte den officier te beke ren en de rechtbank te bewegen die in vrijheidstelling te verle nen, is waarlijk zijn schuld niet. De uitspraak werd bepaald op 6 December en de belangstellen den konden zich verwijderen met de voldoening, een sensationeel brokje dorpsleven te hebben meegemaakt. En ware het ge weest, dat het mooie idee om ter ontwikkeling van den volkszang, al dergelijke openbare bijeen komsten te openen en te sluiten met een gemeenschappelijk en toepasselijk gezang, dan hadden zij ditmaal kunnen heengaan on der het uitgalmen van het sensa tionele levensliedje: En als de zon schijnt door de ruiten, Dan is mijn zolderkamertje een paradijs, (Een topper in die tijd)" Hoewel de eis drie jaar was, werd Petronella N. op 6 december 1927 veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, (red.) Het pand aan de Rijdersstraat nummer 56, waar het drama zich afspeelde (nu bewoond door de familie Bakker).

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2001 | | pagina 20