Moordaanslag Een Moordaanslag De Moordaanslag In het najaar van 1927 deed zich in 't Veld een bij zonder incident voor, dat de diverse media in die tijd haalde. De herinnering aan dit voorval houdt verband met een man die in onze jeugd als apart werd ervaren. Als je dan aan je ouders vroeg: "Wat is dat voor man?", dan deden zij er altijd heel ge heimzinnig over. Om zo'n persoon hing dan een verhaal dat je naar het oordeel van je ouders niet mocht weten. Deze man, Piet Jansen, woonde in 't Veld in een arbeiderswoning op Rijdersstraat 56. Voorzover bekend was hij timmerman. Als kind vond je hem aardig omdat hij schoolbordjes, kinderkruiwagentjes, sleetjes met prikstokken en nog veel meer kinderspeelgoed maakte. Hij sleet dat aan ouders die hun kind wilden verwennen met hun verjaardag of met sinterklaas. Piet Jansen beheerde ook een soort zomerhuisje van hout en glas, dat in de tuin werd gezet voor mensen die vanwege tbc moesten kuren en veel in de buitenlucht moesten vertoeven. Dat was in de vooroorlogse jaren een algemeen bekende medicatie. Als iemand in het dorp door die vervelende ziekte was getroffen, waarvoor men in die tijd niet de medicijnen had die men nu heeft, dan zag je Piet Jansen met een handkar gaan met daarop de losse onderdelen van het huisje om het op te bouwen in de tuin van de desbetreffende patiënt(e). Als er in het dorp over Piet Jansen werd gesproken, ging dat meestal wat lacherig en spottend. Je vroeg je toentertijd wel eens af van welke geheim zinnigheid er sprake was. Zelf heb ik altijd gedacht dat het een verstokte vrijgezel was. Dat bleek niet hele maal te kloppen. Op een keer ving ik op dat er toch een vrouwspersoon in zijn leven wel een heel aparte rol heeft gespeeld. De vrouw die op Piet verliefd werd, maakte het wel erg bont. Bijna had 't Veld in de nada gen van 1927 zijn eerste crime passionnel (misdaad uit hartstocht) gehad. Het liefdesdrama inspireerde de bekende Veltemer wijlen Jo Smit tot een lied op Piet Jansen. Jo zong dat altijd als hij een flinke neut op had. De tekst van dit lied luidde als volgt: Piet Jansen was een snuiter die verliefd was van natuur, Zijn boezem was een Jaarsma-haard vol gloeiend liefdesvuur. De ooievaar was bijzijn vrouw al zestien keer geweest En telkens als Piet hem uitliet, sprak dat eigenzinnig beest: „Hou je maar goed, ouwe reus, hou je maar goed. Het uur is weer gekomen dat ik van je scheiden moet. Of het langzaam gaat of vlug: éénmaal zie ik je weer terug. Sommige dorpsbewoners kennen ook de melodie van het lied nog. ledereen vond het een schitterend lied. Menigeen vroeg zich af waar dat lied nu eigenlijk op sloeg. Enige jaren geleden verscheen er in de Nieuwe Langedijker Courant een verhaal over een moordaan slag in 't Veld. Piet Jansen was in juli van 1927 met de 59-jarige Petronella N. getrouwd. Het was beslist geen gelukkig huwelijk, want Jansen bleef de notoire kroeg loper die elke zondag in De Vriendschap zijn weekend vierde. Kortom het liefdesleven van het jonge stel ging niet over rozen. Het volgende relaas uit de Nieuwe Langedijker Courant verstrekt u inzicht in het liefdes drama dat voor Jansen nog redelijk goed afliep. Hier mede eindigde voor Piet een korte romance die hij bijna met de dood moest bekopen. In de krant van 24 september 1927 verscheen het vol gende bericht. Oude Niedorp Te 't Veld in deze gemeente had hedennacht een moord aanslag plaats, gepleegd op P. J., vermoedelijk door diens vrouw. De man had vele diepe vleeswonden. De vrouw ont kent. De politie heeft de ver dachte vrouw hedennacht uit haar bed gelicht en overge bracht naar het arrestanten lokaal. Hedenmorgen is zij door de Burgemeester in verhoor ge nomen waarna zij op transport werd gesteld en naar Alkmaar werd vervoerd. Pas op 26 november stond er weer een nieuw bericht in dezelfde krant. Oude Niedorp In de buitengewone zitting van de meervoudige strafzaak stond terecht de 59-jarige Petronella N. te 't Veld, ge meente Oude Niedorp, thans in voorarrest ter zake poging tot moord, subsidiair dood slag op haar 52-jarigen echt genoot, Piet J., met wien zij in de tweede helft van Juli was gehuwd. Volgens dagvaar ding heeft zij in den nacht van 23 op 24 September, terwijl haar echtgenoot te bed lag, getracht met een scheermes zijn hals af te snijden, althans ernstig te verwonden. De be langstelling uit Oude Niedorp was groot, toen zij voor boven gemeld feit terecht stond. Gevorderd werd door den of ficier drie jaar gevangenis straf, terwijl door den advo caat, Mr. Leesberg, die van meening was dat haar echtge noot zichzelf de verwonding had toegebracht, vrijspraak verzocht werd met last tot on middellijke invrijheidstelling, welk verzoek echter door de rechtbank werd afgewezen. De uitspraak is bepaald op 6 December a.s.

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2001 | | pagina 18