a De zorg voor openbare zaken en voor de armen, berust bij enkelen van de gemeente, maar de pastoor wordt er voldoende in gekend. Het huis is gebouwd ten gebruike van de pastoor buiten bezwaar van de gemeente. Daar bij is op dezelfde voorwaarden een plaats voor bijeen komsten en een andere voor verdere gemeentezaken. De pastoor krijgt een stipendium van ongeveer f 250 en nog iets van elders buiten weten van zijn onderhorigen." (Baljuw: rechterlijke ambtenaar.) Het is pastoor J. van Houten met zijn dienstmaagd Neel Claes nimmer gelukt een andere standplaats te vinden, ten/vijl hij vanwege zijn zwakke gezondheid verschillende keren gevraagd had om overgeplaatst te worden. Waar schijnlijk door het leed van de vervolgingen stierf hij veel te vroeg op 3 oktober 1661 In het eerste deel van de brief van pastoor Verstappen heeft hij het over een vormfeest op 24 augustus 1649 dat in het nieuw gebouwde preekhuis te Zijdewind zou worden gehouden en gruwelijk uit de hand liep. Zelfs het bouwen van een nieuw preekhuis was in die tijd zeer gewaagd. Dat Sijdtwindt en ten oosten daarvan de Kamperpolders nogal afgelegen lagen, blijkt uit een deel van een kaart uit 1730. Desondanks wisten de Zijdewinders van de gebeurtenissen in de omgeving. Het was hen duidelijk dat de oorlog tussen Spanje en De Nederlanden ook een godsdienstoorlog was: Spaanse katholieken tegen Nederlandse protestanten. Zij beseften terdege dat er veel mis was onder de katho lieken, zelfs onder de katholieke leiders. Zo was hen bekend dat de pastoor van Nijerop (toen was Nieuwe Niedorp nog katholiek), Pieter Ruych, in de jaren 1526 tot 1537 deken in Hoorn was. Zijn plaatsvervanger Reynerus Dirks moest de ontvangen gelden afdragen aan de deken. Omdat hij vond dat er te weinig geld bin nenkwam, strafte hij de gehele parochie met het verbod aan priesters om missen op te dragen. Opmerkelijk was ook, dat hij van kraamvrouwen die hun kerkgang deden, een roggebrood en boter eiste. Ook onder de opvolgers waren er wantoestanden. Zo was Johannes Graeff, deken van Hoorn van 1553 tot 1556, getrouwd en had 2 kinderen. Door al deze misstanden werden de katholieken steeds minder volgzaam. Bovendien kwamen er daardoor steeds meer aanhangers van Luther, Calvijn en Zwingli. Toch bleven de Zijdewinders gewoon katholiek. In de 16e eeuw waren er groepjes wederdopers (doops gezinden) in Barsingerhorn, Winkel, Oude en Nieuwe Niedorp. Zij waren kwaad vanwege het wangedrag van de geestelijken. De slechte economische situatie vooral op het platteland zorgde in de omliggende plaatsen voor een gestage groei van het aantal wederdopers. In Zijde wind kregen de wederdopers echter geen kans! Vanaf het midden van de zestiende eeuw ontwikkelde het calvinisme zich heel snel. Enkele pastoors tracht ten nog stand te houden, maar vaak werden ze gevan gen genomen. Dat overkwam ook pastoor Pieter Dirksz. van Nieuwe Niedorp. Deze pastoor kon er niet meer tegen en vertrok uit Nieuwe Niedorp. In 1572 kwam hij weer terug als gereformeerd predikant! Katholieken werden steeds meer vervolgd en gebrand schat, d.w.z. dat zij een schatting moesten betalen anders werden hun bezittingen in brand gestoken. Diderick Sonoy met hulp van enkele geuzen- compagnieën hield hof op zijn dwangslot te Schagen en vervolgde de katholieken te vuur en te zwaard. Sonoy had overal zijn spionnen en wee degenen die het waagden om „paepse stoutigheden" uit te halen. Hem of haar wachtten maanden of zelfs jaren kerker straf of zelfs de dood. Zo is van Sonoy bekend dat hij de geuzenbloedraad oprichtte. Wetboeken hanteerde hij nauwelijks. Vrijwel zonder vorm van proces verwees hij zijn slachtoffers naar het schavot. Om bekentenis sen af te dwingen gebruikte hij gruwelijke middelen. „Wil de gevangene niet bekennen? Geef hem maar de emmer!" Beulsknechten zetten dan een emmer vol hongerige ratten omgekeerd op de naakte buik van de 5 D ID RIK S ONOY, GOUVERNEUR VAN NOORDT HO LLA N D T

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2001 | | pagina 15