*4 1 m: Zijdewinders: een bijzonder, eigenzinnig volkje! A Ook Antonius Verstappen, pastoor van de Martinusparochie van 1862 tot 1878, begreep dat de Zijdewinders heel bijzonder waren. In oktober 1874 kreeg hij van een collega uit Zaandam de volgende brief. Zaandam 6 okt. 1874 Amice! Ik heb op dit ogenblik in proef een zeer merkwaardig stuk voor de „bijdragen", dat ik onlangs toevallig in han den gekregen heb. Het betreft het toedienen van het H. Vormsel in een preekhuis te Zijdewind in het jaar 1649. De Zijdewinders hebben bij die gelegenheid de geusenjustitie duchtig afgeranseld en verjaagd. Weet gij mij ook daarvan iets mede te delen? Houden ze nog zoo van vechten? En zijn die Zijdewinders nog rooms? Gij zult mij zeer verplichten als ik hierop zoo spoedig mogelijk een klein antwoord mag hebben. Tot wederdienst bereid. T.T. Jozef (Amice: waarde vriend) (in proef: in onderzoek) (T.T.: totus tuus geheel de uwe) Pastoor Verstappen schreef enkele dagen later het volgende antwoord. 't Veld 9 okt. 1874 Amice. In antwoord op uw schrijven is dienende dat ik in de archieven alleen gevonden heb dat in 1650 de toenma lige pastoor Bavo Costerus Cleerbesem beboet is voor f 1.400 en gebannen, terwijl Willem Alberts en Pieter Corn. Dissel gevangen werden genomen. Is dat misschien gebeurd omdat zij van de Zijdewinders ran sel hebben gehad? Ik zou haast denken van ja... Het schijnt dat pastoor Cleerbesem toch na zijn verban ning niet meer is teruggekeerd, want in 1650 is hem Jodocus Verkampen opgevolgd. Wat nu de Zijdewinders aanbetreft, deze zijn nog rooms door merg en been. Het gehucht is, uitgeno men twee gezinnen geheel katholiek en staan nog bekend als echte graanpikkers en vechters, dat ze dan trouwens van tijd tot tijd nog onderhouden; dat voorvaderlijk bloed schijnt ze nog te bezielen. Kom eens overwippen en breng de stukken mee, mis schien kan ik meer zeggen dan schrijven, want van de Zijdewinders vind ik nog meer opgetekend, doch dat is in 1659 gebeurd. T.T. A. Verstappen pastoor. (dienen: van nut zijn) (graanpikkers: liefhebbers van een glaasje sterke drank) Pastoor Verstappen heeft het in zijn brief over twee ge beurtenissen. Aan het eind van zijn brief verwijst hij naar een gebeurtenis in 1659 waar niet veel van bekend is. De derde pastoor van 't Veld en omstreken was Mr. Johannes van Houten, baccalaureus in de godgeleerd heid. Baccalaureaat was in die tijd een academische graad. Op 18 september 1659 werd een door hem ge leide godsdienstoefening gewelddadig verstoord. Over de wijze waarop dat gebeurde, is tot op heden nog niet veel gevonden. In een verslag van het bisdom Haarlem staat het volgende te lezen. „Na gehoord te hebben het verslag van de heer van Houten over de onrust veroorzaakt door die van Hoorn te Obdam en Zijdewind, is er besloten dat de heer van Houten zolang in naburige plaatsen zal werken om te zien of de storm bedaart. In een verslag van een synode, een protestantse kerk vergadering, te Hoorn staat deze gebeurtenis ook ver meld. „Stoutigheyt der papisten op de Zuijdwint. Op art. 41 rakende de stoutichheden der paapsen, op de Suijdwint brengen de E.E. Broederen van Alkmaar in dat het aldaar nog blijft in de vorige staat, ja dat het niet dan slimmer wort. De E. Classis van Alkmaar blijft belast hierover een wakend oog te houden, doch gemerkt dat de heren Gecommiteerden in dese stat vergadert sijn, sal men haar Ed. Mogende nu terstont over dit stuck begroeten en redres versoecken 't welk doen sullen D.D. Deputati Synode conjunctim cum Deputatis Classis Alkmarianae ende D. Correspondent van Uijttrecht. (E.E. Broederen: leden van een protestantse gezindte, gemeente) (slimmer: erger, gevaarlijker) (Classis: onderdeel van een provincie in de protestantse kerkindeling) (redres: herstel of vergoeding) (D.D. Deputati Synode: afgevaardigden naar een protes tantse kerkvergadering- conjunctim: samen- cum: met- Deputatis: afgevaardigde- Classis Alkmarianae: van Alkmaar- ende D. Correspondent: berichtgever- van Uijttrecht) Over deze pastoor schreef het bisdom nog het vol gende. 'Winkel, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Zijdewind en verschillende omliggende buurten hebben een pastoor n.l. Johannes van Houten, baccalaureus in de theolo gie, dus goed onderlegd in de theologie, ijverig in zijn werk, vooral bij het geven van catechismus en ziekenbezoek. Het geven van cathechismus heeft hij echter vanwege de vervolging voor enige tijd moeten onderbreken. Hij is middelmatig in de omgang en wel sprekendheid, vandaar dat hij aan de scheurmakers die daar niet weinig zijn, tamelijk wel voldoet. De plaats is uitgestrekt en moeilijk te bedienen. Zij heeft ongeveer 800 communicanten, voor het merendeel goed onder legd, anderen echter achtelijk en onbeschaafd. Zij wonen samen met vele ketters, vandaar dat zij niet weinig te lijden hebben. Zij behoren allen onder de Bal juw, door wie zij reeds jaren lang tamelijk onderdrukt worden. i* T f» ff «F» iA-, I#).' Ai ii tft, - ifc1 i 1 1 T ju «t* 11 tl1 J&- ktl» it ZJwjba/ &i-' (S/r7e/ Caerte van de limytsscheydingen tussen Oudenieudorp ende de heerlickheudt van Heerencarspel (1652)

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2001 | | pagina 14