1 A l'iUm soms kon je de rouk wel snaaie, zoide moeder den. Dat strooije beurde altoid op zaterdageivend. As we den wosse en verskoond ware, mochte we nag effies opbloive en krege den een koppie sukkelawater. Den was 'r ök meistal ien of are vraier van de grote moide, den was het hillegaar een beetje feistelek. As we den lekker zate, zoi moeder of ien van de moide: „Kom joös nou met ze alle een sunterklaasliedje zinge want over een paar dage is 't zo waid en meskien komt hai nag strooije of zo." Noh, we ware koud an 't zinge of in 't achterend stommelde en bonkte 't en deer vloog een hand peperneute de kamer in. Met grote oge en versköte zat je eerst stoif op je stoel. En den riep er ien: „Toe joös, grabbele". Nou had ik niet zo'n haast want ik docht wie zei dat flikke? As 't een echte zwartepiet is weerom komt hai den niet in de kamer? Deur 't gat van 't luikie zag ik dat achter 't licht uit was, wat aars nooit dein werd. Met de bubbers in moin loif stiefelde ik op de deur of. Maar voor ik de knop van de deur greep, brulde er al ien: „Hier bloive, jij" en ien van de vraiers die dat zien had, was slap van 't lache. Toen kwam nei een toidje ien van de gröters in huis, keek met een uitgestreken gezicht rond en zoide: „Noh, heb zwartepiet strooid?" Den docht ik: we worre belazerd maar je durfde netuurlek niks te zegge, vezelf. 'k Heb ök nag een toidje bai de nonne op 't bewaarskoöl loupe. Deer kreeg je meer standjes as pluimpjes. Overal zat Jezus en God: op zolder en zelfs onder de kast. Deer had ik een raar gevoel van zo nou en den. 't Was den ök vlak voor sunterklaas dat we op een ochtend in de klas kwame en de zuster zoide: „Kijken jullie nou goed om je heen!" Ik zien dat mens nag staan met de hande in de lucht en ik zien dur nag roepe van: „Oh, Oh, kijk wat de sint en zijn knecht van nacht allemaal hebben gedaan!" Noh, 't was een bar gezicht: overal honge pakkies an de gerdoine, an de zolder, an 't skoölbord en an de deur. Nei, 't was hil bar. Maar woi moste deer ofbloive want ze ging ze zelf d'r ofhale. Eerst moste woi bidde en „Dank ie sunterklaassie" zinge. Nou mien ik dat in elk pakkie een peperneut en in are een skuimpie zat. De zuster maar stennis make, zo van: „Nou, nou, wat is die sint toch goed!" En den docht ik: „Je kenne moin veul meer vertelle, maar dat maak je de kat maar wois". Zo weer een oplazer van 't suntglouf! As boi Jan Boiwaard de sunterklaastafel klaar was, den mochte we uit skoöl vedaan allegaar effies in de winkel koike. Nei joh, je keek je oge uit. Wat een mooie spulle en in de etelasiekast stond ök al een zoöd. Voor en na skoöltoid stonde we deer den voor de rame te zwesse en te klamme. Want as ien dat of dat an sunterklaas wou vrage, den zai een aar weer: nei dat vraag ik al. Den ware soms de reipe gaar, want we ware nag zo stom dat we dochte dat van alles maar ien ding was. Truus, de moid van Boiwaard, most soms wel twei keer de rame lappe, want ze zate alle gaar met de vingers op de rame te vege en te woize. Seivens ginge we den thuis een verlangloissie make en dat werd den op de lampekap loit. Ik zat pas op de gröte skoöl in de eerste klas. Ik kon nag niet skroive of leze, maar den holpe de gröters wel effies. Die skreve 't den op en den werd dat brieffie, voordat we te bed ginge, op de lamp loit. Soches vroeg, gloik de gröte joös die te werk ginge, ging ik 't bed uit om te koike of 't brieffie weg was. Ik verskoot me rot want deer lag een are brief en die was van sunterklaas. Zoid ien van de joös: „Zal ik maar effe leze wat deer op staat?" Nou, ik al lang bloid dat hai dat deed. Aars hadde ze altoid haast want aars kwamme ze te laat boi hullie baas. „Noh, joh", zoid moin broer: „Hier staat dat je deuze brief an juffrouw moet geve en an gien mens aars mag leite zien." Moeder die dat hoorde, riep toen nag: „Gien rarighoid hoor." „Nei moe, dat zit wel goed hoor", zoid die druul toen met een stale smoelwerk. Nou hadde we een barre pittige juffrouw en bar knap. Die kwam hil uit Rotterdam, mien ik. Dat op skoöl nei 't bidde, stak ik moin vinger op en bracht de brief boi juffrouw. Ik was zo groös as een aap. Bar nuwskiereg wat of ze zou zegge, zat ik nei heur te koike, maar ze zoide niks. Ze had wel een rood hoofd, zag ik. Toen docht ik: nou hewwe die rot joös moin belazerd. Onder de middag kwame ze thuis te ete en gloime naar mekaar. Toen vroeg er ien: „En wat zoide juffrouw van de brief?" Nou had ik 't hille verhaal al an moeder verteld en die gaf de reid, dat ze dat den zelf maar moste gaan vrage an de juffrouw. Maar zo kreeg moin gloof weer een skeurtje. Later in de tweide klas op de joöseskool keek je uit 't raam zo nei de winkel van Boiwaard. Met die sunter- klaastoid zag je den al deur vrouwe met pakkies de deur uitgaan en aars was 't deer nooit zo druk. Thuis ging ien van moin zusters ök altemetters nei de winkel en as ze den thuis kwam, ging ze regelrecht nei moin moeder. Die lag veul op bed toen die ziek was. Den werd de deur dicht dein en hoorde je ze smoeze. Effies later ging ze weer en dat vond ik ök al raar want aars most ik altoid boskippe doen. We hadde op zolder een gat van de kachelpoip en deer lag een plankie op omdat 't nie meer nodig was. Deer hew ik op een eivend deurkeke toen 't nag al vroi stil was benede. Zag ik moin vader en moeder an 't kleurboeke en sunterklaasboekies bekoike! Toen was 't hillegaar beurd met moin glouf. Maar hoi bloift bestaan. Hoin

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2001 | | pagina 11