Broeiproevenbedrijf te 't Veld Frans van den Hoek werd geboren op 11 maart 1912 te Sassenheim als zoon van Johannes van den Hoek en Wilhelmina van der Zon. Het beroep van Johannes van den Hoek was beurtschipper. Hij vervoerde stro en mest per schuit vanuit Noord-Holland naar Zuid-Holland. De mest werd gehaald uit het gebied Koegras bij Julianadorp en het stro uit de Wieringermeer en omstreken. De mest en het stro werden gebruikt voor bemesting en het afdekken van bloembollenvelden. Op 16 december 1927 verhuisde de familie Van den Hoek naar Anna Paulowna en kwam wonen aan de Schorweg 2. Daar ging pa Van den Hoek te werk bij bloembollenkweker Van der Voort en Frans ging na de lagere school aan het werk bij bloembollenkweker Van Oosten te Anna Paulowna. Omstreeks 1930 bouwden Johannes van den Hoek samen met zijn zoon Frans een kasje voor het broeien van bollen. Frans kreeg verkering met Johanna Noordstrand, dochter van Pieter Noordstrand en Cornelia Kroone. In 1939 kochten ze het huis aan de Rijdersstraat 43 te 't Veld. Het werd voordien bewoond door Jan Impink, die werkzaam was bij de kaasfabriek op de hoek Rijdersstraat-Zwarteweg, tegenwoordig bakkerij Beemsterboer. Frans begon bloembollen te broeien voor de veiling. Het kasje waarin dat geschiedde, had hij meegebracht uit Anna Paulowna. Het werd verwarmd door centrale verwarming. In 1939 was dit al een heel goed systeem in de kas. De verwarming werd aangelegd door de firma Schutte en Lestraten uit Sassenheim. Omdat de ketel capaciteit over had, werd besloten ook het woonhuis te voorzien van centrale verwarming. De installatie was op natuurlijke stroming gebouwd, later werd er een circulatiepomp tussen gemaakt. De bloembollen die Van den Hoek broeide voor de kwe kers werden per fiets opgehaald. Frans van den Hoek werd bezocht door enkele mensen uit Winkel te weten: A. Kamp, C. Amels en J. Bossen. Zij vroegen hem of hij ervoor kon zorgen een tentoon stelling wat op te vrolijken met bloeiende tulpen. Zo ontstond de eerste broeierij voor een tentoonstelling te Winkel in de winter van 1939-1940. De tentoonstelling werd gehouden in de zaal van de heer Laan in Winkel. Van den Hoek kreeg van voorzitter A. Kamp een woord van hulde voor het onder slechte weersomstandighe den uitbroeien van tulpen. Dat betekende het begin van het broeiproevenbedrijf van Frans van den Hoek. Hier bleef het voorlopig bij. Kort na de expositie in Winkel brak de oorlog uit. In de daarop volgende vijf jaren was er geen behoefte aan vroeg bloeiende tulpen. In mei 1945 begon de wederopbouw. Er was toen één product dat weer deviezen kon opleveren en dat was de tulpen bol. De regering stelde direct na de oorlog brandstof beschikbaar voor broeiproevenbedrijven. Ook Van den Hoek greep zijn kans. 'f 24 Overzichtsfoto van het bedrijf aan de Rijdersstraat, begin zestiger jaren t

't Is mooi weest - 't Veld, Zijdewind | 2001 | | pagina 24