vervolgens zes weken ophangen, aldus Van Oostbroek. M aar Van Oostbroek beloofde met zijn wekelijkse predicaties door te gaan, of de 5 regenten moesten zover gaan dat ze de deur van de kruiskerk zouden toespijkeren De kerkgangers gingen schreiende over de Dorpsstraat Van Oostbroek wist zijn toehoorders telkens zo op te stoken, dat ze na afloop van de dienst zo waren ontzet dat menigeen al schreijende uit de kerk en over straat liep en het veroorzaakte grote onrust onder de kerkgangers. Ja, er waren zelfs enkele opstokers geweest die het gerucht hadden verspreid dat op seker seijn men bij malkander soude rotten en dat eerst des schouts glazen ingeslagen zouden worden, vervolgens bij de President Schepen 't selve te doen en voorts tot de anderen overgaan Ja het was soodanig erg dat de vrouwen op de been wilden en de Regenten als sij vergadert waren te dwingen dat sij de voorschreven resolutie, bij de vroetschap genomen, uit het resolutieboek souden schrappen of uitscheuren. Er was begin 1708 geen land met Van Oostbroek te bezeilen. Verscheidene predikanten uit de omgeving waren bij hem geweest met het advies om toch maar de vrede te tekenen met de regenten, maar Van Oostbroek sloeg met een bitsigheid van sig af, seggende, ik wil niet, ik heb het gemeen volk op de hand Van Oostbroek raakte door al deze commotie rond zijn persoontje in de ziekenboeg, zodat hij niet kon preken. De ouderlingen zouden een invaller voor hem zoeken, maar ook dat sloeg Van Oostbroek af, zeggende dat hij niet zou prediken ofte laten prediken voor en aleer de resolutie bij de vroetschap genomen, uit het resolutieboek was gescheurd Nadat de Niedorper kruiskerk verscheidene weken leeg had gestaan en er geen diensten gehouden werden, kreeg men Van Oostbroek zo ver dat hij toestemde dat dominee Hiole uit Oude Niedorp de kerkdiensten in Nieuwe Niedorp zou gaan waarnemen. M aar op de dag dat dominee Hiole voor de eerste keer in Nieuwe Niedorp zou preken, liet Van Oostbroek door zijn neef de waarnemer Hiole afzeggen, zodat de kerk weer leeg bleef. De kerkenraad, die het gedoe goed zat was, stuurde een klacht over de laatste gebeurtenissen naar de classis. Het antwoord kwam spoedig. Van Oostbroek moest meteen de kerkdiensten weer zelf gaan leiden of een waarnemer toelaten, anders zou de classis zelf maatregelen gaan ne men. Oostbroek moest hiermee wel instemmen anders had hij de zak gekregen. Maar de linkerd wist er toch weer onderuit te komen. Zeven zondagen lang liet hij een proponent de kerkdiensten in Nieuwe Niedorp verzorgen en zelf ging hij in de naburige plaatsen preken. Niettegenstaande de bevelen van de classis had Van Oostbroek zich so verstout om zijn kerk op de laatst gehouden dank-, vast- en bededag weer leeg te laten staan en van huis te reizen en tot nu toe geen enkele bedestonde heeft gehouden, zodat onze kerk nu als omtrent 16 weken leeg staat De classis had tijdens de kerkelijke leegstand zelfs drie commissies aangesteld om de kwestie tussen de regenten en Van Oostbroek bij te leggen, maar alles was vergeefse moeite geweest. Hierna brachten de regenten zwaarder geschut in stelling en vertelden Van Oostbroek, dat als hij niet snel zijn diensten als predikant weer opnam in de Niedorper kruiskerk, hij naar zijn jaarlijkse traktement van zeshonderd gulden kon fluiten. Van Oostbroek bleef uiterlijk onbewogen en zei dat dit hem niet onverwacht voorkwam, maar dat de I listorisch Niedorp, informatieblad 2020 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2020 | | pagina 8