-5- Dominee I laggai (I laggaeus) van Oostbroek, schelden en lasteren vanaf de kansel in de Niedorper kruiskerk door Jan Smit /H4 /Me/ro r> C P RONK- "WWf De herder van de hervormde gemeenschap in Nieuwe Niedorp, vanaf 1703 tot in het jaar 1708, was voluit geschreven Haggaeus van Oostbroek. Uit de bewaard gebleven archiefstukken komt overduidelijk naar voren dat Haggai van Oostbroek zijn Niedorper kerkgemeenschap tijdens de kerkdiensten in de kruiskerk niet in slaap liet vallen. Van Oostbroek kon verschrikkelijk schelden en tekeergaan vanaf de preek stoel, waarbij hij het vooral op de Niedorper regeerders had gemunt. Het werd zelfs de burgemeesters en de vroedschap, deftig gezeten in de herenbank, soms wat al te bar. De stedelijke gerechtsbode werd dan de dag erna op Van Oostbroek afgestuurd met een resolutie (besluit) van de vroedschap, waarin hem werd aangezegd dat hij zich had c te wagten van oijt noch de magistraet dezer plaatse sodanig te lasteren ofte schelden, als hij verleden Dank- Vast- en Bededag gedaan had Mocht hij, Van Oostbroek, toch weer in zijn foute scheldpartijen vervallen, dan was de magistraat gerechtigd om hem voor zes weken zijn functie te ontnemen. Het wederwoord van Van Oostbroek was: ick hebbe de magistraet als magistraet niet gelastert noch gescholden, maar ick heb hun zonden als mijn ledematen bestraft en sal in de toekomende tijt so doorgaan gelijck ick begonnen ben. Soo lang ick predicant tot Nieudorp ben, reken ick haar aansegge en dreigement van suspensie voor niet en geender waarde, relaterende dit te sijn mijn wederwoord, gedaan de 28 december 1707.' In 1707 en 1708 bleef het geschil tussen de regenten van Niedorp en dominee Van Oostbroek over de uitvoering van zijn kerkdiensten maar doorsudderen. De staten van Holland en West F riesland gingen zich met de zaak bemoeien. Ze hadden aan schout en regenten van Nieuwe Niedorp bevolen om te zorgen dat de wekelijkse dankzegging en de gebeden op de normale tijden zouden geschieden, gelijk als in de aanschrijving van 29 oktober 1707 beschreven stond. Dominee Van Oostbroek had echter een kleine zes weken voordat de bedestonden zouden eindigen vanaf de preekstoel in zijn kerk afgekondigd dat hij, naar het voorbeeld van enkele steden, met de wekelijkse bedestonden zou ophouden. Wat hij gelijk ook maar gedaan heeft. Dus geen bedestonden meer in de Niedorper kruiskerk. I I isto risch Niedorp, informatieblad 2020 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2020 | | pagina 5