In dit nummer van het Informatieblad van de stichting 'Historisch Niedorp' beginnen Van Ab K lomp publiceren we een artikel over de invoering van de waterleiding in de gemeenten Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, W inkel en Barsingerhorn. Dat gebeurde in de jaren twintig van de vorige eeuw, dus nu alweer zo'n honderd jaar geleden! Toen Van de redacteur een stuk genaamd 'Wie schrijft die blijft' over de secretarissen die de zoals Paaspolderloop, 1/8 T riatlon, Bedrijfsvoetbal W inkel, Pinksterkermis, Nazomeren, Kinderdorp, Kieledag, Nachtmarkt, enzovoort. Ondanks deze aanslag op onze sociale evenementen heeft Peter Wittekoek, www.Pewinieuws.nl, gelukkig nog net op tijd een zeer succesvolle middag in het Centrum in Wi nkel kunnen organiseren over de historie van W inkel. Dit vraagt om navolging. Met de beschrijving van deze wetenswaardigheden wens ik u weer veel leesplezier in dit nummer. Hartelijke groet, Hans Stammes. Van de redactie we na het voorwoord van onze voorzitter met een humoristisch stukje van de hand van secretaris Jaap Kooij. Mogelijk geeft dat onze donateurs inspiratie om eveneens de pen of het toetsenbord ter hand te nemen en iets op schrift te zetten uit het niet zo verre verleden. zorgde onzuiver drinkwater voor ernstige ziekten en moest zuiver drinkwater daar verbetering in brengen. Ongeveer in diezelfde tijd heerste ook de Spaanse griep. M iljoenen doden waren het gevolg. Op dit moment zitten we zoveel mogelijk binnenshuis omdat het coronavirus rondwaart en zijn tol eist. De geschiedenis herhaalt zich. Jan Smit borduurt verder op het thema dominee. Na in het vorige blad de inventaris van de pastorie van dominee Mooijen te hebben beschreven gaat hij nu in op een eerdere dominee van de gereformeerde kerk van Nieuwe Niedorp, Haggai van Oostbroek, die voortdurend overhoop lag met de vroedschap wegens lasteren en schelden vanaf de kansel. Deze dominee preekte hier nog geen 5 jaar. Hij was in 1704 van Amsterdam naar Nieuwe Niedorp gekomen en overleed op 9 november 1708 wat blijkt uit een opschrift op de grafsteen van Havick van Vollenhoven, schout van de Niedorper Cogge, die stierf op 13 juni 1634. akten en besluiten van de bestuurders vastlegden van de steden Niedorp en W inkel. Dat werd een dusdanig omvangrijk werk dat ik het maar in meerdere delen splits. Daarom hier eerst maar de steden Niedorp (Oude en Nieuwe Niedorp samen), en Oude Niedorp. Tenslotte nog een oproep van de voorzitter wegens het honderdjarig bestaan van de voetbalvereniging. Annet Klomp-Keuken maakte mij er in een reactie op het artikel het Pastorijhuis in Informatieblad nr. 73, bl. 34, op attent dat de advertentie in de Opregte Haarlemsche Courant van 5 november 1789 niet sloeg op de woning van J.C. B roers, omstreeks 1815 toevallig toen genummerd met 116, maar op de ernaast gelegen woning, de nu nog steeds bestaande woning Dorpsstraat 116, een rijksmonument. Ai kmaar, voorjaar 2020 I listorisch Niedorp, informatieblad 2020 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2020 | | pagina 4